×

Anemia

Anemia

pobrany plik (1)Bardzo dużej ilości osób na co dzień towarzyszy uczucie ciągłego zmęczenia i senności. Zazwyczaj są one bagatelizowane, ponieważ praktycznie każdy z nas uczy się i pracuje, a to wiąże się choćby z koniecznością wczesnego wstawania, które poniekąd też prowadzi do zmęczenia całego organizmu. Niestety dużo osób myśli, że gdy się porządnie wyśpi i optymalnie odpocznie, to wszystko minie jak ręką odjął. Jeśli jednak nawet po odpowiedniej dawce snu i wypoczynku te dolegliwości nie ustępują, to nie można wykluczyć anemii.

Jest to choroba, która zdecydowanie częściej dopada kobiety, niż mężczyzn. Jakie są inne objawy? Na pewno możemy do nich zaliczyć choćby bladość skóry, nagłe i niespodziewane omdlenia, kołatanie serca, duszności czy zawroty głowy. To na pewno bardzo niepokojące sygnały, których absolutnie nie można lekceważyć. Jeśli zatem pomimo stosunkowo młodego wieku masz problem z wyjściem na pierwsze piętro bez dużej zadyszki, albo nie możesz spokojnie stać w długiej kolejce sklepowej, ponieważ błyskawicznie robi ci się niedobrze i masz zawroty, to najprawdopodobniej borykasz się właśnie z tą chorobą. Nie ma się co jednak przejmować na zapas, ponieważ z tym schorzeniem zazwyczaj można sobie bardzo szybko i odpowiednio poradzić.

O anemii możemy mówić, kiedy mamy niewystarczająca ilość krwinek czerwonych – zwanych erytrocytami – oraz gdy w naszym organizmie jest zbyt małe stężenie hemoglobiny – przy optymalnej ilości czerwonych krwinek. Jak zatem przekonać się w 100% czy ma się do czynienia z tą chorobą? Oczywiście najprościej udać się do lekarza rodzinnego. Nie należy odkładać tej wizyty na później, gdyż powyższe nieodpowiednie parametry mogą nas jeszcze bardziej osłabić i zasiać prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie. A im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepiej.

Lekarz rodzinny z pewnością przeprowadzi z nami wywiad, który pomoże mu w podjęciu diagnozy. Może nam przepisać jakieś witaminy na wzmocnienie organizmu, ale kluczowe są wyniki podstawowych badań krwi. To właśnie z nich lekarz odczyta wskaźniki wyżej przytoczonych parametrów (erytrocyty i hemoglobina), które mogą potwierdzić anemię, lub ją wykluczyć. Oczywiście lepiej jest mieć dobre wyniki, bo wtedy rzeczywiście zmęczenie i senność będą wynikać z niewystarczającej ilości odpoczynku. Gorzej jest w tym pierwszym przypadku. W zależności od stopnia choroby lekarz przepisze stosowne leki, lub w bardziej złożonym przypadku skieruje do hematologa. Jeśli widoczny jest duży upływ krwi, to nie można wykluczyć jakiejś poważniejszej choroby, która powoduje właśnie te niedobory. Wtedy pacjent musi przejść kolejne badania, a często jest skierowany na oddział szpitalny. Tam pod obserwacją kilku specjalistów jest szczegółowo diagnozowany pod kątem różnych chorób.

Na szczęście jednak większość osób ma tylko niewielkie ubytki krwi powodujące anemię. Zazwyczaj lekarz zapisuje im preparaty z żelazem, które już po kilkunastu dniach powinny przynieść określoną poprawę. Na pewno jednak od nas samych zależy czy dana choroba będzie do nas wracać czy nie. Powinniśmy się regularnie wysypiać i odpowiednio długo odpoczywać, być aktywnym fizycznie i spożywać określone produkty.