×

Działanie chemioterapii

Działanie chemioterapii

Wizyta u lekarza, badania, diagnoza i pacjent słyszy najgorsze – rak. Dla wielu osób w pierwszym momencie brzmi to jak wyrok, jednakże istnieją skuteczne sposoby na walkę z tym skomplikowanym schorzeniem. Jedną z nich jest chemioterapia, metoda po którą onkolodzy sięgają od lat. Czy gra jest warta świeczki, jaka jest istota leczenia i na co powinien nastawić się pacjent poddając się tej metodzie?

Wiele obaw na sam początek 

Już  na samym początku nasuwa się niezliczona ilość pytań – czego można się spodziewać w trakcie i tuż po leczeniu, jak można się do niego przygotować oraz jak długo należy pozostawać pod opieką lekarzy? Na wszystkie te pytania szczegółowej odpowiedzi udzieli lekarz  onkolog. Nie należy obawiać się okazywania wątpliwości, gdyż jego obowiązkiem jest jasne przedstawienie wszelkich aspektów terapii. Obawy pacjentów są również związane z niedawno przeżytą interwencją chirurgiczną, która przyczyniła się do fizycznego usunięcia zmian nowotworowych. Chemioterapia to nic innego jak przyjmowanie bardzo silnych substancji chemicznych, które mogą powodować solidne osłabienie organizmu, należy więc przebywać pod stałą opieką lekarzy, aż do momentu, kiedy onkolog uzna terapię za zakończoną.

Istota leczenia chemioterapią

Podstawowym celem chemioterapii jest zniszczenie wszelkich komórek nowotworowych znajdujących się w organizmie. Komórki chore, zmienione przez nowotwór znacząco różnią się od zdrowych wzrostem oraz możliwością odnowy. Cechują się większą wrażliwością oraz są bardziej podatne na wchłanianie różnego rodzaju substancji (w tym tych szkodliwych i wyniszczających je). Chemioterapia daje bardzo optymistyczne rokowania, w szczególności kiedy zostanie wdrożona we wczesnym stadium choroby. Choć ma destruktywny wpływ na cały organizm, każdy onkolog potwierdzi, iż często jest ona skutecznym sposobem na wyleczenie obszernych zmian nowotworowych, gdy zabieg chirurgiczny okazuje się niewystarczalny.

Jak działa chemioterapia?

Działaniem chemioterapii objęty jest cały organizm. Nie można skierować jej w stronę konkretnego narządu, bądź okolic skąd chirurgicznie zostały usunięte zmiany nowotworowe. Chemioterapia jest zwykle uzupełnieniem operacyjnego usuwania nowotworów. Pozwala na zniszczenie ognisk chorobowych oraz przerzutów. Często stosowana jest również asekuracyjnie, kiedy onkolog obawia się, iż w organizmie mogą znajdować się niezidentyfikowane komórki rakowe.