×

Gdy oddychanie sprawia problemy

Gdy oddychanie sprawia problemy

panthermedia_A3160007_3000x2007Zimą o wiele więcej osób skarży się na problemy z oddychaniem. Objawiają się one między innymi przyspieszonym oddechem, zadyszką lub pojawiającymi się nagle dusznościami. Przyczyny dolegliwości mogą być różne, od błahych, które możemy złagodzić samemu, po bardziej skomplikowane i wymagające konsultacji z lekarzem. Tym bardziej warto je poznać.
Problemy z oddychaniem towarzyszą wielu chorobom układu krążenia. Pojawiają się często przy arytmii serca, chorobie niedokrwiennej lub nagłych skokach ciśnienia tętniczego. Wrażenie duszności budzi przerażenie. I słusznie, bo w niektórych sytuacjach może nawet zagrażać życiu. Warto zwrócić się do lekarza, który, zależnie od przyczyny, skieruje do specjalisty lub przepisze odpowiednie leki.
Duszności połączone z krótkim oddechem oraz kaszlem to tylko niektóre objawy astmy. Może ją wywołać alergia wziewna, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest leczona. Charakterystyczne dla tego stanu jest nasilenie się objawów po wysiłku lub kontakcie z alergenem. Aby zapobiec niebezpiecznym atakom duszności, trzeba stosować przepisane przez lekarza preparaty. Pomóc może też odczulanie.
Objawy sugerujące astmę mogą wystąpić również po wzięciu leku przeciwbólowego z kwasem acetylosalicylowym w składzie. Czasem dodatkowo pojawiają się na ciele swędzące krostki. To reakcja uczuleniowa na lek, która jest niebezpieczna dla organizmu. Dlatego warto o niej powiadomić lekarza.
Niektóre osoby dotyka problem skrzywionej przegrody nosowej, w efekcie czego nie mogą oddychać przez nos. Oddychają ustami, przez co bardziej narażeni są inne choroby wirusowe. Dolegliwości tej towarzyszy często wrażenie zatkanego nosa oraz gęsty katar. O skrzywieniu czasem nie wiemy, bo go zwyczajnie nie widać. Jedyne rozwiązanie problemu to poddanie się zabiegowi wyprostowania przegrody nosowej.
Gdy powietrze na zewnątrz staje się zimne, częściej łapiemy różnego rodzaju infekcje. Zwiększa się też liczba zachorowań na zapalenie oskrzeli, które objawia się dusznościami i kaszlem. Z wizytą u lekarza nie warto zwlekać. Ulgę przyniosą leki rozkurczające oskrzela, a także syropy na kaszel.
Do trudności z oddychaniem przyczynia się także nałogowe palenie papierosów. U palaczy powoli rozwija się przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Z biegiem czasu coraz częściej towarzyszy im kaszel i ciągłe uczucie duszności. Objawy te można złagodzić, rzucając palenie i stosując się do dalszych zaleceń lekarza.
Problemy z oddychaniem wywołuje często powietrze zanieczyszczone spalinami. Działa ono na układ oddechowy podobnie jak dym papierosowy. Skutkuje to pojawieniem się objawów POChP, zapalenia oskrzeli czy astmy, które zawsze wymagają leczenia. Aby uniknąć tego rodzaju kłopotów, powinniśmy chociaż w pewnym stopniu ograniczyć kontakt z zanieczyszczeniami. To możliwe, gdy częściej wybierzemy się na spacer do parku czy lasu i będziemy spędzać więcej czasu poza centrum miasta.
Na kłopoty z oddychaniem skarżą się często osoby, które wykonują pracę biurową. Zbyt długie siedzenie przy biurku może w dłuższej perspektywie czasu przyczynić się do zwyrodnień w różnych częściach kręgosłupa. Zmiany w obrębie odcinka piersiowego objawiają się między innymi dusznościami. Mając pracę siedzącą, trzeba robić przerwy na krótki spacer czy nawet lekkie ćwiczenia takie jak skłony.
Prawidłowemu oddychaniu nie sprzyja także przewlekły stres. Gdy długo jesteśmy pod jego wpływem, pojawiają się nie tylko duszności, ale także przyspieszone oddychanie. Zdarzają się też sytuacje, że trudno nam zaczerpnąć powietrza. W ten sposób objawia się nerwica. Aby sobie pomóc, trzeba ustalić przyczynę ciągłego zdenerwowania, a także znaleźć czas na relaks w ciągu dnia.
Kłopoty z oddychaniem takie jak duszności lub płytki oddech o wiele częściej dotykają osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością. Winę ponosi tkanka tłuszczowa zgromadzona w okolicy brzucha. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała najlepiej rozwiązywać z pomocą dietetyka. Trzeba połączyć zdrowe odżywianie z regularną aktywnością fizyczną.
Problemy z oddychaniem budzą często niepokój. W niektórych przypadkach uzasadniony, bo mogą nawet stwarzać zagrożenie dla życia. W pozostałych zaś oznaczają często problem, z którym możemy na szczęście uporać się sami.