×

Jak stres wpływa na nasze zdrowie

Jak stres wpływa na nasze zdrowie

Uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, wahania nastroju – to wszystko mogą być objawy życia w stresie. W dzisiejszych czasach nie da się tego uniknąć. Życie w pośpiechu, byle jaka dieta, brak czasu na zadbanie o siebie, na relaks – to wszystko prędzej czy później odbija się na naszym zdrowiu. Tym bardziej, że teraz dieta, nawet dobrze zbilansowana i zróżnicowana – niekoniecznie dostarczy nam wszystkich potrzebnych składników.

Niedobory magnezu mogą być szczególnie poważne, gdyż ten pierwiastek jest wypłukiwany – przez kawę, alkohol. Dlatego osoby zestresowane właśnie często cierpią z powodu niedoborów magnezu. Sięgają po używki, nie prowadzą zdrowego trybu życia, nie mogą się zrelaksować. Tymczasem brak magnezu niekorzystnie odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale też na samopoczuciu. Może nawet prowadzić do stanów depresyjnych.

Podobnie zresztą jak niedobory witaminy D. Nie bez powodu mówi się o zjawisku jesiennej i zimowej chandry. W tym okresie witamina D nie jest tak intensywnie wytwarzana przez organizm – wytwarza się ona samoczynnie pod wpływem promieni słonecznych, dlatego latem, wiosną, nie jesteśmy narażeni na jej niedobory. Tymczasem właśnie jesienią i zimą – jak najbardziej. Wtedy trzeba więc zadbać o to, by w naszej diecie nie zabrakło zdrowych tłuszczów omega 3, znajdujących się m.in. w tłustych rybach morskich, nabiału, masła itd. To sposób na uzupełnienie niedoborów witaminy D, której braki mogą się poważnie odbijać na naszym samopoczucie.

Tak więc dbanie o prawidłową, zrównoważoną dietę z pewnością pomoże nam w pewnym stopniu uniknąć nieradzenia sobie ze stresem. Każdy jest narażony na stres w codziennym życiu, w mniejszym lub większym stopniu. Może on działać mobilizująco, jest potrzebny do życia. Jednak życie w ciągłym stresie, w biegu, brak odpoczynku, relaksu – nie jest na pewno dobry i mobilizujący, wręcz przeciwnie. Rozstraja i zniechęca, prowadzi do depresji, różnych zaburzeń nerwowych, bezsenności. Dlatego trzeba walczyć ze stresem – może się w tym celu przydać nie tylko zdrowa dieta, pełna witamin i minerałów, ale też aktywność fizyczna. Codzienne spacery, jazda na rowerze, gimnastyka, bieganie – te czynności sprawiają, że organizm się relaksuje, odpręża, nabiera sił i witalności. To doskonały sposób na walkę ze stresem, obronę organizmu. Poza tym od czasu do czasu warto ulegać różnym przyjemnościom i pokusom.

Dbanie o siebie, o swoje ciało, urodę, robienie sobie drobnych niespodzianek, celebrowanie posiłków z rodziną – to wszystko może sprawiać, że zredukujemy ten poziom negatywnego stresu. Mogą także pomóc kąpiele relaksacyjne, kojące zmysły. Doskonale sprawdzą się kąpiele solankowe – można z łatwością kupić odpowiednie preparaty, o działaniu pielęgnującym, a jednocześnie leczniczym. Warto pamiętać, by regularnie stosować się do tych rad. To sposób na wyciszenie i ukojenie. Trzeba codziennie znaleźć taką chwilę dla siebie, chwilę ciszy i spokoju – dla jednych sposobem na relaks może być np. słuchanie ulubionej muzyki, dla innych – czytanie. stres