×

Jak zadbać o swój układ trawienny?

Jak zadbać o swój układ trawienny?

dietaBardzo dużo czasu poświęca się na przedstawianie dobroczynnych właściwości diet. Pojawiają się coraz to nowsze artykuły, które zachęcają nas nie tylko do aktywności, ale i do stosowania diet, które mają na celu zwiększenie odporności, energii i wiele innych właściwości. Zapominamy jednak, że każda zmiana nie trybu życia, ale głównie zmiana żywnościowa wpływa na układ trawienny. Zmiany te mogą w pozytywny lub też negatywny sposób wpływać na nasze samopoczucie, a także prowadzić do poważniejszych dolegliwości. Dlatego tak bardzo ważną kwestią jest nie tylko wprowadzanie zmian, ale robienie to w sposób odpowiedzialny i zarówno odpowiedni dla naszego układu trawiennego, który funkcjonuje u każdego z nas inaczej.

 

Prawidłowe działanie naszego układu trawiennego jest tak naprawdę uzależnione od dwóch czynników. Mianowice od wody i od pokarmu. Rodzaj wody, jaki wypijamy ma ogromny wpływ na nasz układ. Nie możemy spożywać wody z niezbadanego źródła, z zanieczyszczonych przedmiotów. Jeśli woda będzie skażona, zawierała bakterie, może doprowadzić nie tylko do zaburzenia pracy układu trawiennego, ale może stać się przyczyną poważnych skutków pod względem zdrowotnych. Z taką samą sytuacją mamy do czynienia w przypadku spożywanych pokarmów. Nie bez przyczyny zaleca się spożywanie świeżych produktów, mytych przed spożyciem, a także odpowiednio przygotowanych jak i przechowywanych. Zauważmy, że produkty dostępne na naszym rynku bardzo często posiadają parametry odnoszące się do daty spożycia, warunków przechowywania jak i składu. Dzięki nim wiemy co spożywać, jak przechowywać aby zachowały świeżość i składniki odżywcze. Nie tylko jakość produktów ma wpływ na nasz układ trawienny ale również ich rodzaj. Każdy z nas toleruje inne produkty i inne składniki. Warto pamiętać o tym przy chęci zastosowaniu diet choćby odchudzających. Każdy rodzaj diety, oprócz swoich właściwości np. odchudzających musi być dostosowany do naszego organizmu. Zmiany nie mogą być wprowadzane w sposób drastyczny a jedynie stopniowy. Dzięki temu nasz układ będzie miał czas na przystosowanie się do zachodzących zmian i będziemy mieli pewność, że zmiany te zostały przyjęte lub też odrzucone.

 

Pamiętajmy, że organizm wysyła nam bardzo często sygnały, które w żaden sposób nie powinny być przez nas ignorowane. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Zaparcia, biegunki, bóle brzucha bardzo często są objawem nietolerancji wprowadzonych zmian, wprowadzonych nowych składników odżywczych. Jeśli takie się pojawiają, należy w umiejętny sposób wprowadzić zamienniki, jeśli nie chcemy rezygnować z całej diety. Słuchając własnego organizmu, masz większą szansę na zadbanie o nie, dostosowania sposobu żywienia do jego możliwości, a dzięki temu wpłyniesz nie tylko na stan zdrowia, ale poprawisz również stan swojego samopoczucia, który z kolei ma wpływ na wiele innych czynników. Układ trawienny odpowiada za wiele funkcji życiowych. Jeśli zaburzymy jego pracę, możemy doprowadzić swój organizm do odwodnienia, zakażenia, a to z kolei wiąże się z poważnymi problemami, które już bezpośrednio zagrażają naszemu życiu jak i zdrowiu.