×

Jakie są metody leczenia zapalenie płuc

Jakie są metody leczenia zapalenie płuc

Zapalenie płuc jest chorobą znaną już od czasów starożytnych. Jej objawy i sposób leczenia były opisane przez genialnego starożytnego lekarza Hipokratesa. Jednak mimo upływu stuleci, nieprawdopodobnego wzrostu wiedzy medycznej i skutecznych metod leczenia – zapalenie płuc pozostaje wciąż groźne. W wielu przypadkach wiąże się z poważnymi komplikacjami, a bywa, że kończy się nawet w skrajnych przypadkach śmiercią.

 

 

Kuracja antybiotykowa

Jest to choroba szczególnie groźna dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Skuteczne leczenie w dużym stopniu zależy od wczesnego rozpoznania choroby, a także ustalenia patogenu, czyli źródła choroby. W większości przypadków najważniejsze jest leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosowane są antybiotyki. Dobór właściwego antybiotyku może spowodować zatrzymanie i wyleczenie choroby. W przypadku doboru przez lekarza antybiotyku niewłaściwego choroba może się pogłębić. Niestety, bywa, że lekarz myli się w wyborze antybiotyku. Jest to spowodowane tym, że jego wybór ma najczęściej charakter empiryczny. Dopiero wyniki zleconych badań mogą potwierdzić lub wykluczyć skuteczność antybiotykoterapii.

 

W przypadku dzieci zazwyczaj leki podaje się doustnie. Są jednak sytuacje, kiedy lek można podać dożylnie. Antybiotyk podaje się przez siedem dni. W przypadkach bardziej skomplikowanych można ten okres przedłużyć do dwóch, a nawet trzech tygodni. Antybiotyki mogą wywołać reakcje niepożądane, dlatego ważne jest jednoczesne podawanie leków osłonowych. Leczenie farmakologiczne jest podstawowe, ale może być wspomagane przez rehabilitację oddechową. Zdarza się, że wydzielina zalega w drogach oddechowych i należy ją usunąć.

 

Fizjoterapia

Fizjoterapia jest to bardzo skuteczna, ale musi być wykonana w określonym czasie. U niektórych lekarzy i naukowców wzbudza jednak pewne kontrowersje. Zapalenie płuc jest najczęściej leczone w domu. W przypadkach konwencjonalnych jest to normalny sposób postępowania. Jednak pacjent dziecko lub osoba w podeszłym wieku mogą być też hospitalizowane. Takie hospitalizowanie umożliwia kontrolę podawania leków, a także bieżące kontrolowanie stanu zdrowia.

 

Jeśli pacjent znajduje się w domu, gdzie podjęte jest leczenie, można jego powrót do zdrowia dodatkowo wspomagać. Istotna jest choćby dieta. Racje posiłków powinny być znacznie ograniczone na rzecz ich częstotliwości. Przy zapaleniu płuc z reguły występuje gorączka, która dodatkowo powoduje odwodnienie organizmu. Z tego powodu chory musu dużo pić. Przede wszystkim musi to być niegazowana woda, dodatkowo herbaty owocowe i ziołowe. Na okres choroby powinno być ograniczone do minimum spożywanie słodyczy, bo to powoduje nadmierną produkcję śluzu. Polecane są za to warzywa i owoce zawierające witaminę C oraz ryby i jaja posiadają witaminę A bardzo ważną w prawidłowym utrzymaniu błon śluzowych. W domu należy też zadbać o optymalną temperaturę i wilgotność. Ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza, by lżej się oddychało. Chory powinien też często zmieniać pozycję. W przypadku dzieci warto je często nosić.