×

Nieswoiste zapalenia jelit

Nieswoiste zapalenia jelit

z13446590Q,Notuje-sie-coraz-wiecej-zachorowan-na-nieswoiste-zW Polsce coraz więcej osób ma problemy z dolegliwościami układu pokarmowego. Często objawia się to chorobami nazywanymi nieswoistymi zapaleniami jelit. Niestety są to autoimmunologiczne schorzenia przewlekłe, których nie da się w 100% wyleczyć. Zalicza się do nich chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (w skrócie WZJG). Osoby z tymi problemami mają bardzo częste przewlekłe, krwiste biegunki (nawet ponad dwadzieścia na dobę), które mogą trwać miesiącami. Kiedy zatem należy zaniepokoić się stanem swojego zdrowia pod kątem tych właśnie chorób?

Na pewno powinny zrobić to osoby, które często mają problem z oddaniem prawidłowego stolca o odpowiedniej konsystencji i robią go częściej, niż przewiduje to norma (prawidłowe jest oddanie jednego, dwóch stolców dziennie). Oczywiście biegunka może przytrafić się każdemu, ale jeśli ten stan powtarza się relatywnie często, to na pewno jest to niepokojący sygnał alarmowy. W takim przypadku warto obserwować wygląd swojego stolca i to, czy nie pojawia się w nim krew. Jeśli tak jest, to należy czym prędzej udać się do lekarza. Absolutnie nie można z tym zwlekać, bo może to prowadzić do wyniszczenia organizmu. Zazwyczaj innymi sygnałami ostrzegawczymi są też bóle brzucha, nagłe parcie na stolec, osłabienie organizmu czy szybka utrata wagi.

Lekarz pierwszego kontaktu na pewno zaleci przeprowadzenie podstawowych badań, jak i skieruje do gastrologa. Ten z kolei prawdopodobnie zleci kolonoskopię, czyli badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które przede wszystkim ma na celu zobaczyć, w jakim stanie jest jelito grube danego pacjenta. To badanie zazwyczaj albo potwierdza obecność w organizmie nieswoistego zapalenia jelita (ważne jest też to, na jakich odcinkach jelita są zmiany zapalne), albo je wyklucza. W przypadku tej pierwszej opcji chorego czeka całkowita zmiana nawyków żywieniowych i konieczność przyjmowania odpowiednich leków – praktycznie już do końca życia.

Osobom mającym tę chorobę lekarze zazwyczaj zalecają niespożywanie mleka i jego produktów ubocznych, choć generalnie w tych dolegliwościach nie ma jednej ściśle określonej diety. Wszystko zależy od organizmu chorego i od tego, jak reaguje na dane składniki pokarmowe. Warto zatem prowadzić specjalny dziennik i zapisywać objawy po różnych elementach żywnościowych. Oczywiście należy wykluczyć z diety takie niezdrowe produkty jak alkohol czy fast foody. Osoby z nieswoistymi zapaleniami jelit powinny jeść rzeczy gotowane na parze i absolutnie unikać smażenia swoich potraw.

Warto dodać, że te choroby dzielą się na okres remisji i zaostrzenia (faza aktywnej choroby). W tym pierwszym stanie pacjent czuje się jak kompletnie zdrowy człowiek. O jego problemach przypominają mu tylko leki, które musi przyjmować. W zależności od stopnia rozwinięcia choroby dane osoby biorą różne medykamenty. Najczęściej stosowanymi są Asamax, Metypred, Encorton, Imuran czy Pentasa. Jeśli standardowe leczenie zawodzi, lekarze mogą zadecydować o leczeniu biologicznym. Jeśli i ono nie pomoże często konieczna jest operacja, z wycięciem całego jelita grubego włącznie.