×

Ratunku! Nie jestem w ciąży, ale miesiączka się nie pojawiła

Ratunku! Nie jestem w ciąży, ale miesiączka się nie pojawiła

Z pewnością nie jedna kobieta chociaż raz w życiu zderzyła się z takim problemem. Na ogół nie jest to spowodowane niczym poważnym. Po kilku dniach od spodziewanego terminu miesiączka pojawia się normalnie. Co jednak, jeśli to nie następuje? Za taki stan rzeczy może odpowiadać kilka poważnych przyczyn.

Możliwe przyczyny
Za brak miesiączki mogą odpowiadać:
problemy z tarczycą;
życie w zbyt dużym stresie;
zaprzestanie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej;
niepracujący w prawidłowy sposób jajniki;
stan po porodzie.

Choroby tarczycy
Wszystkie choroby tarczycy wpływają na pracę układu hormonalnego. W związku z tym bardzo często skutkują zaburzeniami miesiączkowania. Jeżeli kobieta stwierdza u siebie również nieustanne zmęczenie, suchą, łuszczącą się skórę, wahania wagi warto poinformować o tym ginekologa. Z całą pewnością wyda on skierowanie na badanie poziomu hormonów tarczycy oraz TSH. Jeżeli uzyskane wyniki potwierdzą nieprawidłowości w zakresie pracy tego gruczołu, konieczna okaże się wizyta u endokrynologa. Uregulowanie poziomu hormonów sprawi, że zaburzenia miesiączkowania ustaną.

Jajniki źle pracują
Brak miesiączki może być spowodowany zespołem policystycznych jajników, który sprawia, że pracują one w sposób nieprawidłowy. Choroba ta polega na niedojrzewaniu pęcherzyka Graafa i tworzeniu się torbieli. Aby miesiączka powróciła, niezbędne jest zażywanie leków hormonalnych. Najczęściej lekarze decydują się na przepisywanie zwykłych tabletek antykoncepcyjnych.

Zrezygnowanie z antykoncepcji hormonalnej
Długotrwałe zażywanie tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że organizm przyzwyczaja się do takiej sytuacji. W momencie, kiedy nie dostaje już hormonów, jest zdezorientowany i często nie podejmuje od razu prawidłowej pracy. W takiej sytuacji na ogół wystarczy poczekać parę miesięcy, a praca jajników sama wróci do normy. Zawsze jednak trzeba skonsultować się z ginekologiem. To on decyduje, czy konieczne jest podanie leków, które wywołają krwawienie.

Życie w stresie
Młode, aktywne zawodowo kobiety, które na co dzień borykają się z dużym stresem bardzo często cierpią również na zaburzenia miesiączkowania. Za taki stan rzeczy odpowiadają zbyt duże ilości prolaktyny. Określa się to mianem hiperprolaktynemii. Zaburzenie to może prowadzić także do pojawienia się trądziku oraz owłosienia w miejscach, w których u kobiet nie powinno ono występować. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zażywanie leków, które mają na celu obniżenie poziomu prolaktyny. Kuracja trwa na ogół około miesiąca.

Niedawno rodziłam
Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się często dopiero po zakończeniu okresu karmienia piersią. Trzeba jednak pamiętać, że jej brak nie jest wcale równoznaczny z brakiem płodności. W przypadku kobiet, które nie zdecydowały się na karmienie dziecka naturalnym mlekiem owulacja pojawia się po mniej więcej siedmiu tygodnia. W niektórych przypadkach może to być tydzień lub dwa wcześniej bądź później. Nie jest to jednak sytuacja, która powinna wzbudzać niepokój czy jakikolwiek lęk.