×

Zapalenie płuc – poważna, ale już nie śmiertelna choroba

Zapalenie płuc – poważna, ale już nie śmiertelna choroba

962546_66215991Jedną z chorób, która jeszcze kilkanaście lat temu stanowiła śmiertelne zagrożenie jest zapalenie płuc. Wprawdzie dzisiaj jest absolutnie wyleczalna, to nadal stanowi poważne zagrożenie w przypadku małych dzieci oraz osób starszych.

Co wywołuje zapalenie płuc?
Najczęściej przyczyną zapalenia płuc są bakterie, które określa się mianem pneumokoków. Z punktu widzenia powrotu do zdrowia jest to sytuacja najbardziej korzystna, gdyż wtedy wystarczy podanie antybiotyków. Za powstanie zapalenia płuc mogą odpowiadać również wirusy. Wśród tych, które najczęściej wywołują zapalenie płuc wymienia się wirus grypy typu A oraz wirus Hib. Zapalenie płuc może powstać również na skutek infekcji grzybiczej. Możemy mieć również do czynienia z tak zwanym zachłystowym zapaleniem płuc, które rozwija się u osób długo leżących.

Jak przenosi się zapalenie płuc?
Wirusowe zapalenie płuc przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy więc, że osoba, która jest zainfekowana kichnie lub zakaszle, aby miliony wirusów wydostały się z jej organizmu i czyhały na kolejną ofiarę. Zapaleniem płuc o podłożu grzybiczym można się natomiast zarazić, przebywając w pomieszczeniu, w którym powietrze zanieczyszczone jest grzybami. Częstą przyczyną zapalenia płuc o takiej etiologii jest nieczyszczona regularnie klimatyzacja.

Objawy
Zapalenie płuc może rozwijać się jako infekcja bezobjawowa. Zazwyczaj jednak towarzyszą mu charakterystyczne objawy, do których zalicza się:
kaszel, często wyjątkowo męczący i wiążący się z silnym bólem w klatce piersiowej;
wysoką gorączkę, którą najczęściej przekracza 39 stopni;
dreszcze,
poczucie ogólnego rozbicia.
W początkowym okresie choroby kaszel ma charakter suchy. Wraz z kolejnymi dniami infekcji staje się mokry, a chory odkrztusza duże ilości gęstej wydzieliny, która bardzo często ma brunatne zabarwienie. Typowe dla zapalenia płuc jest również przyspieszone bicie serca.

Diagnoza
Rozpoznanie zapalenia płuc nie nastręcza większych trudności. Lekarz osłuchując klatkę piersiową stetoskopem, może usłyszeć charakterystyczne trzeszczenia. W celu potwierdzenia diagnozy można zlecić wykonanie badania RTG klatki piersiowej. Niektórzy zalecają również badanie krwi: podwyższona ilość leukocytów oraz wysoka wartość OB świadczą o silnej infekcji toczącej się w organizmie.

Leczenie
Najczęściej mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem płuc. W związku z tym podstawową metodą leczenia jest zastosowanie antybiotyków. Po trzech dobach od rozpoczęcia leczenia objawy powinny nieco osłabnąć. Trzeba jednak pamiętać, że pełen cykl leczenia może trwać nawet kilkanaście dni. Jeżeli jednak antybiotyk okaże się źle dobrany, proces leczenia wydłuży, a objawy zaczną ustępować o wiele później. Aby ułatwić usuwanie wydzieliny, która zalega w płucach, lekarz z pewnością zaleci nam zażywanie syropu wykrztuśnego. Trzeba jednak pamiętać, że leków o takim działaniu nie należy stosować bezpośrednio przed pójściem spać. Niekorzystne w przypadku zapalenia płuc są natomiast syropy, które wykazują działanie hamujące odruch kaszlowy.