×

Alergia na słońce

Alergia na słońce

Światło słoneczne jest dla przyrody jednym ze źródeł życia, czynnikiem, bez którego wiele organizmów nie mogłoby wzrastać i się rozwijać. Promienie słońca wpływają pozytywnie także na samopoczucie człowieka, co więcej słońce przyczynia się do produkowania przez ludzki organizm witaminy D3. Jednak jak każdy czynnik zewnętrzny, także naturalne światło może wywoływać u człowieka niepożądane reakcje, określane mianem reakcji alergicznych.

Jak objawia się uczulenie na słońce?

Narządem, który szczególnie cierpi wskutek kontaktu z silnym nasłonecznieniem, jest ludzka skóra. To na niej objawiają się najszybciej i najbardziej boleśnie niepożądane skutki kontaktu ze słońcem. Istnieją dwie zasadnicze sytuacje, w jakich może dojść do wystąpienia reakcji alergicznych. Pierwsza z nich jest zakorzeniona w specyfice samej skóry, jako że wynika ze zbyt niskiego stężenia melaniny w komórkach skóry – karnacje bardzo jasne, pozbawione naturalnej bariery, jaką stanowi ten właśnie barwnik, pod wpływem słońca doznają oparzenia, które objawia się przede wszystkim silnym zaczerwienieniem skóry.

Zmiany pojawiają się w niedługim czasie po kontakcie ze słońcem i mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Mogą przybierać formę bąbli, wysypki i innych drobnych zmian skórnych, którym zwykle towarzyszy uczucie swędzenia i bolesność przy dotyku. W nieco innej sytuacji są osoby, które doznają skutków reakcji alergicznej, choć posiadają nawet ciemną, śniadą skórę – wówczas przyczyną zmian jest bowiem zastosowanie bezpośrednio na skórę lub nawet spożycie substancji zawierających związki chemiczne, wchodzące w reakcje ze słońcem. Skóra spryskana perfumami i wystawiona na kontakt ze słońcem zazwyczaj zareaguje nieestetycznymi przebarwieniami, podobnie może skutkować przyjmowanie niektórych leków albo picie niektórych naparów ziołowych.

Jak można się chronić?

W przypadku reakcji zachodzących na skutek stosowania danych substancji chemicznych, najlepszym sposobem zapobiegania im jest wykluczenie potencjalnie niebezpiecznych produktów z codziennego użytku, zwłaszcza gdy ma się świadomość, że w niedługi czas po ich zastosowaniu będzie się miało kontakt ze słońcem. Samoistna fotoalergia jest niestety bardziej uciążliwą i trudniejszą do uniknięcia przykrością. Właściciele bardzo jasnej karnacji muszą zachować wyjątkową ostrożność podczas cieplejszych pór roku, gdy promienie słoneczne intensywniej oddziałują na skórę.

Podstawową formą ochrony jest stosowanie specjalnych preparatów, wzbogaconych o filtry przeciwsłoneczne. Osoby posiadające bardzo jasną i wrażliwą, podatną na podrażnienia skórę, powinny bez wahania wybierać kremy do twarzy i emulsje do ciała o bardzo wysokich filtrach. W miarę możliwości warto nie wystawiać skóry na działanie słońca w centralnych godzinach dnia, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Po doznaniu oparzenia na podrażnioną skórę należy stosować preparaty kojące, nawilżające i złuszczające, najlepiej takie przepisane przez dermatologa. Oparzeń słonecznych nie należy lekceważyć, ponieważ jest to jedna z dróg do nawet tak poważnych powikłań, jak nowotwory skóry.