×

Dlaczego stosunek boli

Dlaczego stosunek boli

young upset couple lying in a bed

young upset couple lying in a bed

Wiele kobiet uskarża się po stosunku na silne dolegliwości bólowe. Oprócz bólu pojawić może się również pieczenie i świąd. Wszystko to sprawia, że kolejne zbliżenie staje się po prostu niemożliwe. Trzeba jednak wiedzieć, że ustalenie przyczyny dolegliwości pomoże skutecznie z nimi walczyć.

Zbyt intensywny seks

Po intensywnym seksie na drugi dzień kobiecie może towarzyszyć ból, który lokalizuje się u wejścia do pochwy. Może on być spowodowany otarciami naskórka oraz nadwyrężeniem mięśni krocza. Ból może pojawić się również wtedy, kiedy doszło do podrażnienia łechtaczki. W takim wypadku rozwiązaniem problemu okazuje się być powstrzymanie się od seksu na kilka dni. Tyle czasu wystarczy, aby wszystko się ładnie wygoiło. Powrót do seksualnej firmy przyspieszy przemywanie krocza naparami z rumianki i kory dębu.

Zbyt słabe nawilżenie

Pochwa kobiety wytwarza wydzielinę, której zadaniem jest nawilżenie pochwy. Dzięki niej stosunek nie sprawia bólu, a przyjemność. Niekiedy jednak wydzieliny jest zbyt mało, co prowadzi do suchości pochwy. Z takim problemem mogą borykać się na przykład kobiety, które karmią dziecko piersią. Jest to również częsty problem tych pań, które zażywają antykoncepcję hormonalną. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie maści, kremów lub żeli, które wykazują działanie nawilżające. W przypadku pań w okresie menopauzy zaleca się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Również rozwiąże to problem.

Alergia

Reakcje alergiczne mogą objąć również miejsca intymne. Stosowanie zbyt silnie aromatyzowanych mydeł, intymnych dezodorantów czy proszków do prania bielizny może rzeczywiście uczulać. Podobnie jest z prezerwatywami – bardzo wiele kobiet jest uczulonych na lateks. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyeliminowanie tego, co uczula. Tutaj ważna jest obserwacja swojego ciała przez kobietę. To ona musi bowiem zaobserwować, czego nie lubi jej ciało.

Infekcja

Infekcja pochwy sprawia, że współżycie w ogóle nie powinno mieć miejsca. Przede wszystkim dlatego, że możemy zarazić partnera. Do tego dochodzi fakt, że zawsze w czasie infekcji kobieta będzie odczuwać ból. W takim wypadku powstrzymujemy się od współżycia i koniecznie odwiedzamy lekarza ginekologa. Niezbędne jest bowiem zastosowanie odpowiedniego leczenia. Tutaj trzeba dodać, że nieraz konieczne okazuje się objęcie leczeniem również partnera. Warto również zrobić wszystko, aby kolejne infekcje się nie przyplątały. Wystarczy pamiętać o zasadach higieny i unikać kontaktów z przygodnymi partnerami. To bowiem często oni okazują się być źródłem choroby.

Przeczulica czuciowa

Pochwica to częsty problem, który w większości wypadków ma podłoże psychiczne. W tym wypadku kobieta nieświadomie tak silnie zaciska mięśnie pochwy, że wprowadzenie do niej penisa jest po prostu niemożliwe. W takim wypadku nie ma na co czekać. Najlepiej jak najszybciej zdecydować się na wizytę przynajmniej u psychologa. Optymalnym rozwiązaniem będzie jednak seksuolog. Czasem pomocny okazuje się być również trening rozluźniający.