×

Jak dbać o wzrok?

Jak dbać o wzrok?

z12635443Q,Ponad-40-proc--Polakow-w-wieku-miedzy-16-54-lata-wŻyjemy w czasach, w których bardzo duża część naszego społeczeństwa pracuje przy komputerze. Z jednej strony jest to dobra informacja, ponieważ wszystko możemy zrobić szybciej, lepiej i zazwyczaj dokładniej. Niestety jak zwykle jest też druga strona medalu. Długo pracując przy tego typu urządzeniach elektronicznych męczy się cały nasz organizm. Szczególnie narażony jest wzrok, bo przecież to właśnie oczy są cały czas wpatrzone w ekran monitora. Na pewno każdy z nas chciałby się jak najdłużej cieszyć dobrym i ostrym wzrokiem. Jak jednak do tego doprowadzić codziennie pracując przy komputerze?

Oczywiście najlepiej byłoby zmienić pracę na taką, przy której oczy nie będą aż tak bardzo narażone na zmęczenie. Jest to jednak kiepskie rozwiązanie, ponieważ jak już wspomnieliśmy bardzo dużo osób wykonuje swoje czynności właśnie na komputerach. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, aby cieszyć się dobrym wzrokiem na długie lata. Przede wszystkim pracodawca powinien nam zapewnić odpowiednią ilość przerwy podczas wykonywanych przez nas czynności, aby nasze oczy w końcu mogły odpocząć. Wtedy pod żadnym pozorem nie powinniśmy przeznaczać tego czasu na przeglądanie portali społecznościowych czy sprawdzanie naszej poczty. W tym czasie powinniśmy zamknąć oczy oraz zrobić kilka relaksujących ćwiczeń, dzięki którym będą one o wiele mniej zmęczone. Jednym z najczęściej polecanych ćwiczeń są tak zwane „ósemki”. Wystarczy tylko zamknąć oczy i wykonywać nimi odpowiednie ruchy w kształcie tej cyfry.

Dla osób długo pracujących przy komputerze wskazane są też krople nawilżające. Jak sama nazwa wskazuje mają one za zadanie sprawić, aby oczy były bardziej wilgotne, co poprawi ich kondycję i zmniejszy stopień zmęczenia. Najczęściej są one stosowane u osób z tak zwanym zespołem „suchego oka”, które dodatkowo noszą soczewki kontaktowe. Odpowiednio stosowane mogą przynieść naprawdę dużą ulgę i każdy pracownik spędzający wiele godzin przy urządzeniach elektronicznych powinien się w nie zaopatrzyć. Są one stosunkowo niedrogie, a mają niesamowicie kojące właściwości.

Z pewnością nie należy też zapominać o sprawdzonych domowych sposobach. Jednym z nich są na pewno okłady z rumianku na zmęczone oczy. Regularne stosowanie tego prostego zabiegu w domowym zaciszu przyniesie bardzo dobre efekty. Dzięki temu rano z radością będziemy chodzili do pracy, a nasze oczy nie będą aż tak bardzo zmęczone.

Warto też okresowo badać wzrok. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to bardzo ważny element naszego organizmu o który trzeba stale dbać. Osoby mające wadę tego narządu powinny czym prędzej zacząć nosić okulary czy soczewki kontaktowe. W innym przypadku nasz wzrok będzie męczył się podwójnie, bo będziemy go bardziej wysilać, aby dostrzegł zamazane punkty. Dobry okulista na pewno szybko oceni stan naszego wzroku i da nam do zrozumienia, jak mamy temu zaradzić. Z pewnością okulary czy soczewki kontaktowe są ostatnio coraz modniejsze, a dodatkowo wpłyną korzystnie na stan naszych oczu.