Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Wypadanie włosów często świadczy o niekorzystnych sytuacjach zachodzących w organizmie. Łysienie bywa jednak dolegliwością samą w sobie. Szacuje się, że łysienie to kłopot, który doskwiera najczęściej mężczyznom: uskarża się na nie co trzeci mężczyzna w wieku 30 lat, 40% panów w okolicach 40. roku życia i niemalże 75% mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia. Wypadanie włosów najczęściej jest spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, z reguły o podłożu hormonalnym. Jest to główny powód występowania tzw. łysienia androgenowego.
Łysienie androgenowe to proces fizjologiczny. Nie polega na tym, że włosy są tracone w szybszym tempie, lecz na tym, że w miejsce włosów wypadających nie pojawiają się nowe. Łysienie androgenowe rozpoczyna się zwykle w okolicy czołowej, gdzie tworzą się tzw. zakola, a potem rozszerza stopniowo na tył głowy. Ciężkie przypadki łysienia dotyczą mężczyzn, którzy nie ukończyli jeszcze 20 roku życia.
Drugi typ łysienia, jaki dotyka mężczyzn, to łysienie patologiczne. W takiej sytuacji cebulka włosa pozostaje nienaruszona, jednak dochodzi do zatrzymania procesów podziału. Dzieje się tak w następstwie poważnego szoku emocjonalnego czy na skutek chemioterapii. Ten przypadek jest procesem odwracalnym i po ustąpieniu czynnika wywołującego taki stan rzeczy, włosy zaczynają odrastać.
Utrata włosów nie jest jednak przypadłością ściśle męską. Dotyka także kobiety. W ich przypadku bardzo często spowodowane jest czynnikami mechanicznymi, do których dochodzi w następstwie nieumiejętnej pielęgnacji. Fryzury wymagające mocnych splotów czy karkołomnych stylizacji uszkadzają strukturę włosa i mogą sprzyjać wypadaniu przy szczotkowaniu czy innych zabiegach pielęgnacyjnych.
Inną przyczyną łysienia kobiecego są zaburzenia o podłożu genetycznym. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, podziały mitotyczne, odpowiedzialne za prawidłowy wzrost włosów, zostają zaburzone. U kobiet zwykle pojawiają się dodatkowe zaburzenia hormonalne. Do takich zmian najczęściej dochodzi w okresie połogu bądź jeszcze podczas ciąży, czasem świadczy to o problemach z tarczycą. Doraźną pomoc przyniosą wówczas preparaty kosmetyczne oraz farmakologia.
W przypadku łysienia u osób obu płci stosuje się głównie środki zawierające minoksydyl oraz amineksyl. Minoksydyl pierwotnie był lekiem obniżającym ciśnienie – jego wpływ na odrastanie włosów jest niejako skutkiem ubocznym. Charakteryzuje go duża skuteczność, jednak tylko do momentu stosowania. Leczenie jest dość kosztowne, ale pływa na porost włosów i zatrzymuje proces wypadania dotychczasowych. Amineksil natomiast poprawia przytwierdzenie cebulki włosa w punkcie jej wzrostu, poprawia dotlenienie włosa, dzięki czemu jest on lepiej odżywiony i ukrwiony. Regularnie przeprowadzane kuracje z użyciem amineksilu pozwalają zatrzymać włos w korzeniu.
Firmy kosmetyczne proponują również naturalne preparaty odżywiające cebulkę włosa. Są one także skuteczne, warto jednak wspomóc je suplementacją za pomocą witamin z grupy B oraz innymi ekstraktami roślinnymi. Dla uzyskania dobrych efektów kuracje takie warto powtarzać.
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.