×

Mikotoksykoza – co to takiego?

Mikotoksykoza – co to takiego?

Pod nazwą mikotoksykozy kryje się dość poważne zatrucie, jakiego można się nabawić za przyczyną toksyn pleśni. Grzyb ten rozwija się na różnego rodzaju produktach spożywczych: owocach, warzywach, w nasionach czy ziarnach zbóż. Pleśń może także, jak wiadomo, pojawiać się na niewłaściwie lub zbyt długo przechowywanym pożywieniu – charakterystyczny nalot zjawia się na powierzchni przetworów mlecznych, owocowych, a nawet na pieczywie. Niebezpieczeństwo związane z obecnością pleśni wydaje się powszechnie niezbyt poważne, jednak zainfekowanie mikotoksynami może prowadzić do rozwijania się w ciele wielu poważnych, także przewlekłych chorób.

Jak ją zdiagnozować?

Jak każde zatrucie pokarmowe, mikotoksykoza objawia się gwałtownymi reakcjami układu pokarmowego, do których należą bóle brzucha czy biegunka. Jednocześnie jednak alarmującymi sygnałami są tutaj zaburzenia samopoczucia, przejawiające się jako przewlekłe zmęczenie, problemy z krzepliwością krwi, nagły spadek odporności, a nawet skłonności do omdleń i utraty przytomności. Zatruwanie organizmu toksynami pleśni może prowadzić do pojawienia się alergii, chorób układu oddechowego i pokarmowego, w tym dysfunkcji w obrębie wątroby i jelit. Ucierpieć może ponadto układ nerwowy, ale skutki są niekiedy trudne do zdiagnozowania, gdyż ich pojawianie się to proces długofalowy.

Jak się przed nią chronić?

Toksyny pleśni najłatwiej zauważyć na żywności: znajdują się zarówno w obitych, zmieniających kolor na brązowawy, owocach, jak też atakują niedostatecznie zabezpieczone pojemniki z przetworami. W obu rodzajach przypadków naturalnym odruchem wydaje się usunięcie zaatakowanego przez grzyby miejsca i zjedzenie reszty pożywienia. Jest to niestety zachowanie niedopuszczalne, jeśli chcemy uchronić się przed zatruciem. Choć pozornie, w najbardziej widoczny sposób, pleśń rozwija się w jednym miejscu, zdążyła zaatakować już całość obitego owocu czy rozszczelnionego słoika: odkrojenie czy inne usunięcie zmienionego miejsca nie jest żadnym wyjściem, gdyż szkodliwe mikroorganizmy znajdują się już wszędzie, choć być może jeszcze nie objawiły wizualnie swojej obecności. Aby należycie chronić się przed tego i innego rodzaju zatruciom, należy przestrzegać także podstawowych zasad higieny, podczas przygotowywania posiłków: przed bezpośrednim kontaktem z jedzeniem należy dokładnie umyć ręce, a żywność należy umieszczać wyłącznie na czystych, przeznaczonych do tego naczyniach. Należy ponadto dbać o to, by pleśń nie zalegała w przestrzeni mieszkania, na przykład w łazience, gdyż zatrucie może dokonać się także poprzez układ oddechowy.