Nie lekceważ tych objawów – to może być atak kolki nerkowej!
Kamica nerkowa może rozwijać się w naszym organizmie przez długi czas. Często jej pierwszym poważnym objawem jest atak kolki nerkowej. Co zrobić, gdy problem już wystąpi, oraz w jaki sposób przebiega leczenie?
Kolka nerkowa – co to takiego?
Czym jest kolka nerkowa i jak ją rozpoznać? To typowy objaw występujący w przypadku kamicy nerkowej. Objawia się ona nagłym i ostrym bólem promieniującym od okolicy lędźwiowej w stronę narządów płciowych. Dodatkowo towarzyszą mu nudności, wymioty, obfite pocenie, bladość skóry oraz częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach.
Skąd atak kolki?
Co sprawia, że ból pojawia się tak niespodziewanie? W rzeczywistości kolka jest jedynie efektem długotrwałego procesu odkładania się w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów. Ich powstaniu sprzyjają takie czynniki jak niewielka ilość wypijanych płynów, zła dieta (duża ilość białka i wapnia), niedrożność i choroby dróg moczowych itp.
Kolka pojawia się w momencie, gdy zalegający w nerkach złóg zacznie przemieszczać się wzdłuż moczowodu. Wtedy pacjent zaczyna odczuwać ostry ból w okolicy lędźwi, narządów płciowych i wewnętrznej części ud.
Atak kolki – co robić?
Jak postępować w obliczu ataku kamicy nerkowej? Jak podkreślają specjaliści, najważniejszą kwestią jest złagodzenie bólu. Jeżeli nie jest on bardzo dotkliwy, można zastosować leki przeciwzapalne oraz rozkurczające mięśnie gładkie (są dostępne w aptekach bez recepty). Gdy ból ustąpi, warto udrożnić i przepłukać drogi moczowe, najlepiej zrobić to przy pomocy preparatów ziołowych.
A co jeśli ból stale się nasila? W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Lekarz może przepisać nam silniejsze leki niż te dostępne bez recepty. Ponadto ważne, by w przypadku ataku kolki zwiększyć ilość spożywanych płynów.
Jakie badania wykonać?
Nawet jeśli przebieg pierwszej kolki był łagodny, warto odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza. Ból, który bierzemy za atak kamicy nerkowej, może wynikać z wielu innych przyczyn i maskować inny problem. Podobnymi objawami cechują się m.in. ostre choroby jamy brzusznej, choroby nerek, zakażenia układu moczowego itp. Niezbędne jest więc przeprowadzenie serii badań (USG, RTG, badanie moczu), które pomogą zlokalizować źródło problemu.
Ataki kolki nerkowej mogą nawracać. Dzieje się tak głównie w sytuacjach, gdy pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza. Ryzyko nawrotów po roku wynosi ok. 15%, po trzech rośnie do 40%, natomiast w ciągu dziesięciu lat osiąga 50%.
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.