Nietolerancja glutenu – to nie tylko choroba dzieci i młodzieży
Nietolerancja glutenu to schorzenie, o którym słyszymy coraz więcej. Objawia się występowaniem takich dolegliwości, jak wzdęcia, zaparcia, biegunki. Pojawiają się one po zjedzeniu pokarmów zawierających gluten. Zalicza się do nich makarony, jasne pieczywo, pizzę. Jeszcze nie tak dawno uważano, że nietolerancja glutenu dotyka jedynie dzieci i i młodzież. Dzisiaj wiadomo już, że coraz częściej atakuje również osoby dorosłe.
Objawy i przyczyny
Bardzo często zdarza się, że osoby dorosłe nawet nie wiedzą, że ich organizm nie toleruje glutenu. Przez lata męczą się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które w istotny sposób potrafią utrudniać im życie. Winna jest dieta, w której znajdują się produkty zbożowe: bułki, chleb, ciasta, kasze, pierogi, makarony, nawet zupy, do zagęszczenia których wykorzystano mąkę.
U osób, które nadwrażliwe są na gluten dochodzi w układzie pokarmowym do stanu zapalnego. Obejmuje on jelito, prowadząc do uszkodzenia kosmków jelitowych. W efekcie pojawia się zmniejszona zdolność do wchłaniania substancji odżywczych, co prowadzić może nawet do wystąpienia anemii.
Bardzo często zapomina się, że nietolerancja glutenu może prowadzić do niedoborów żelaza i witamin.
Diagnoza – często jest bardzo trudna
Jeżeli męczą nas zaparcia, wzdęcia, biegunki i brak apatytu, z całą pewnością powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Z uwagi jednak na to, że objawy bardzo często występują oddzielnie od siebie, a ich nasilenie jest różne diagnoza jest mocno utrudniona. Nietolerancja glutenu brana jest czasami za zaburzenia nerwicowe. Niemniej jednak warto dopominać się o skierowanie do gastroenterologa.
Jak wykryć chorobę?
Rozpoznanie choroby i postawienie właściwej diagnozy możliwe jest na podstawie badań krwi. Wykonać należy:
OB;
CRP;
poziom elektrolitów;
próby wątrobowe.
Konieczna jest również gastroskopia, która pokazuje ewentualne zmiany w układzie pokarmowym. Uzyskane wynika badań pomagają lekarzowi w podjęciu decyzji, czy w naszym przypadku mamy do czynienia z:
celiakią;
nadwrażliwością;
alergią.
Celiakia to nietolerancja glutenu. Nadwrażliwość to łagodna reakcja na gluten, która jednak z celiakią nie ma nic wspólnego. W przypadku alergii mamy do czynienia z powstawaniem reakcji alergicznej na skutek spożycia glutenu.
Jak leczyć?
Niezależnie od tego, czy lekarz rozpozna u nas celiakię, nadwrażliwość czy alergię podstawową metodą leczenia jest dieta. Z pożywienia należy wykluczyć wszystkie produkty, które zawierają gluten. Stosowanie się do zaleceń sprawia, że objawy bardzo szybko ustępują. Sięgać nie wolno po:
jasne pieczywo;
makarony;
pierogi;
zupy, które zagęszczono mąką;
naleśniki.
W diecie nie powinno zabraknąć natomiast:
ziemniaków;
kukurydzy;
kaszy gryczanej;
ryżu.
Robiąc zakupy, należy dokładnie sprawdzać etykiety na wszystkich produktach. Jeżeli zawartość glutenu nie jest większa niż 20mg na jeden kilogram masy produktu, bez obaw można po niego sięgnąć. Koniecznie trzeba także wspomagać się preparatami witaminowymi, które uzupełnią ewentualne niedobory.