Paradontoza – co zrobić żeby nas nie dopadła
Problemy z dziąsłami i przyzębiem dotykają coraz więcej osób. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń, aby nigdy się nie pojawiły. Poznajmy je bliżej.
Masaż szczoteczką
W profilaktyce chorób przyzębia niezwykle istotne jest wzmocnienie dziąseł. W tym celu warto regularnie szczotkować zęby. Nie tylko wzmacniamy w ten sposób nasze dziąsła, ale również usuwamy płytkę nazębną, która gromadzi się na zębach codziennie. Jeżeli nie będziemy jej regularnie usuwać, bardzo szybko zamieni się w kamień nazębny. Gromadzą się w nim rozmaite bakterie, które wywołują uciążliwy stan zapalny. Jeżeli go nie wyleczymy, nasze dziąsła odsuną się od zębów. Stąd już tylko krok do paradontozy – choroby, która wiąże się z bardzo dużym ryzykiem utraty zębów.
Najlepsza w usuwaniu płytki nazębnej jest średnio miękka szczoteczka do zębów. Nie wolno zapominać jednak również o dobrej jakości paście. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Najrozsądniej jest jednak robić to po każdym posiłku. Myjąc zęby, należy pamiętać o dziąsłach. Delikatnie masujemy je, wykonując szczoteczką okrężne ruchy.
Dobra pasta i płukanka
Jeżeli nasze dziąsła są nadwrażliwe, zwykła pasta do zębów nie wystarczy. Postawić należy na takie, które nie tylko chronią nas przed próchnicą, ale również zawierają chlorheksydynę. Substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne. Sprawia również, że zmniejszeniu ulega nadwrażliwość.
Koniecznie trzeba sięgać również po płukanki do ust. Ich stosowanie ogranicza tworzenie się płytki nazębnej, hamuje rozwój bakterii, a tym samym minimalizuje ryzyko powstania niebezpiecznego kamienia nazębnego. Płukankę można kupić w aptece, ale można też przygotować ją samodzielnie w domu. Wystarczy zaparzyć szałwię, dziurawiec oraz arnikę.
Kamień nazębny trzeba usuwać regularnie!
Aby nasze dziąsła zachowały naprawdę świetną kondycję, należy pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego. To właśnie ten twardy osad o porowatej strukturze w głównej mierze odpowiada za pojawienie się paradontozy. Jest na tyle mocny, że nie uda się go usunąć żadną szczoteczką. Można to zrobić tylko w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Obecnie najczęściej przeprowadza się zabieg scallingu – lekarz przy pomocy utradźwięków rozbija złogi kamienia.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że kamień należy usuwać przynajmniej dwa razy w roku. U niektórych osób osadza się on jednak na tyle szybko, że jest to zdecydowanie za mało. W takich przypadkach scalling należy wykonać tak często, jak tylko będzie to konieczne. Niestety, NFZ refunduje nam tylko jeden zabieg w ciągu roku.
Jeżeli mimo wszystko dojdzie do rozwoju paradontozy, jednym lekarstwem okazuje się być specjalistyczne leczenie pod okiem parodontologa. Nie należy wpadać w panikę. Współczesna stomatologia oferuje szereg metod, które pomagają opanować tą chorobę i uchronić przed utratą zębów. Ważne jest jednak, aby zareagować bardzo szybko. Im później zgłosimy się do specjalisty, tym ryzyko powikłań będzie większe.