×

Sposób na kłopotliwe zaparcia

Sposób na kłopotliwe zaparcia

Co jakiś czas każdy z nas musi zmierzyć się z kłopotliwymi zaparciami, które skutecznie zakłócają cały metabolizm naszego organizmu. Często są one powodem konkretnych problemów zdrowotnych, ale nie tylko. Na ogół zaparcia występują na skutek złej diety, ponieważ wielu Polaków zupełnie nie zwraca uwagi na to, czy na co dzień wybierają odpowiednie produkty spożywcze. Warto zatem zatroszczyć się o prawidłowy metabolizm, aby skutecznie przeciwdziałać kłopotliwym zaparciom.

Na zaparcia skarżą się przede wszystkim osoby starsze, które z wiekiem mają coraz gorszy metabolizm. Nie oznacza to jednak, że omawiana dolegliwość jest charakterystyczna tylko dla pacjentów w podeszłym wieku. Bardzo często to maluchy zmagają się z uporczywymi zaparciami. Trzeba przyznać, że w tym wypadku najczęstszą przyczyną ich wystąpienia jest częste spożywanie słodyczy. Czekolada, cukierki czy słodkie wafelki mają naprawdę negatywny wpływ na nasz metabolizm. Nic dziwnego, że najmłodsze łasuchy często skarżą się na bóle brzucha. Jest to spowodowane tym, że nie potrafią swobodnie się wypróżnić. Nie da się ukryć, że jest to bardzo uciążliwy problem dla każdego malucha. Rodzice koniecznie powinni zadbać o odpowiednią dietę ich pociechy, wprowadzając do niej jak najwięcej owoców, warzyw oraz płynów. Dzięki temu nawet regularne jedzenie słodyczy nie powinno stanowić większego problemu, ponieważ metabolizm wróci do normy.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na zaparcie jest spożywanie namoczonego siemienia lnianego. Wystarczy jedna mała łyżeczka, aby szybko osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli jednak ktoś nie lubi jego specyficznego smaku, może zdecydować się na inne rozwiązanie. Przede wszystkim można tutaj wspomnieć o suszonych śliwkach, które również mają zbawienny wpływ na nasz metabolizm. Ponadto, warto pamiętać o piciu wody, również na czczo. Dzięki temu pobudzimy nasz organizm do pracy, co pomoże nam przezwyciężyć kłopotliwe zaparcia. Bardzo skuteczne są także najróżniejsze herbatki ziołowe. Możemy je kupić w aptekach bez recepty, toteż nie powinniśmy mieć problemu z ich znalezieniem. Niestety, na ogół przywołane herbatki nie są zbyt smaczne, jednakże mimo wszystko warto się na nie zdecydować. Nie da się ukryć, że lepiej korzystać z naturalnych metod zwalczania zaparć, niż ze środków farmakologicznych. Do tej drugiej grupy możemy zaliczyć czopki, które również można dostać bez recepty. Jest to propozycja raczej dla starszych pacjentów, ponieważ dzieci nie przepadają za tą formą walki z zaparciami. Najmłodsi powinni zatem sięgnąć po herbatki, śliwki lub szklankę wody.

Jak widać, zaparcia możemy pokonać na wiele różnych sposobów, wybierając ten, który jest dla nas najskuteczniejszy. Czasami wystarczy po prostu zmienić dotychczasową dietę, wprowadzając do niej więcej soków, owoców oraz warzyw, a rezygnując ze słodyczy. Prawidłowy metabolizm organizmu jest bez wątpienia bardzo ważny dla naszego samopoczucia, dlatego nie można lekceważyć nawet początkowych problemów związanych z właściwym trawieniem.