×

Wpływ otyłości na płodność

Wpływ otyłości na płodność

O tym, że nadwaga prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, nikomu nie trzeba przypominać. Osoby, które ważą więcej niż powinny, są narażone przede wszystkim na choroby układu krwionośnego. Specjaliści potwierdzają, że u osób z nadwagą zwiększa się ośmiokrotnie częstość występowania nadciśnienia oraz miażdżycy. Nadwaga prowadzi także do udaru mózgu oraz zawału serca. Może powodować chorobę niedokrwienną oraz niewydolność serca. Także cukrzyca typu 2 nie jest rzadkością u osób otyłych. Oczywiście zbyt wysoka masa ciała może mieć również wpływ na inne układy. Obciążony w tym przypadku będzie między innymi układ oddechowy. Osoby z nadwagą z pewnością będą cierpiały na bezdech. Mogą także chrapać. Cierpi również układ pokarmowy i kostny. Mogą pojawiać się zaparcia oraz hemoroidy, a także bóle kręgosłupa oraz bóle stawów. Nie wytrzymują one bowiem obciążenia, jakie serwuje im masa ciała.

 

Wymienione skutki nadwagi nie są jednak jedynymi, chociaż do niedawna tak właśnie uważano. Nikt nie zdawał sobie bowiem sprawy z tego, że nadwaga może mieć wpływ także na płodność kobiety. Lekarze specjaliści potwierdzają jednak to, że duża masa ciała jest przyczyną zakłóceń w układzie hormonalnym, który wpływa na cykl menstruacyjny. W tym przypadku z łatwością może zostać zaburzona praca jajników. To będzie natomiast prowadziło do nieprawidłowej pracy jajników. Wówczas owulacja będzie nieregularna. Mogą występować cykle bezowulacyjne. Czasami zdarza się także, że całkowicie zanika miesiączka. Jeśli masa ciała kobiety jest za wysoka to wówczas rozpoczyna się wzmożona produkcja testosteronu. U kobiet takich pojawiają się częściej cysty na jajnikach. Kobiety otyłe częściej chorują na zespół policystycznych jajników. Ta dolegliwość jest natomiast najczęstszą przyczyną bezpłodności u kobiet.

 

Oczywiście na dolegliwości te nie będzie uskarżała się każda kobieta. Często zdarza się tak, że kobieta otyła nie ma najmniejszych problemów z zajściem w ciąże. Jednak tutaj także występują obawy. Otyłość może prowadzić do różnych komplikacji już w czasie ciąży. Wszystkiemu winna jest za duża ilość tkanki tłuszczowej. Otyłe kobiety są narażone na stan przedrzucawkowy oraz na cukrzycę ciężarnych. Mogą także cierpieć na zaburzenie krzepliwości krwi. Rzadkością nie są tutaj poronienia. Bardzo często zdarza się również, że kobieta otyła nie jest w stanie urodzić samodzielnie i wymagane jest tutaj cesarskie cięcie.

 

Nadwaga ma jednak wpływ nie tylko na płodność kobiet. Wpływa ona bowiem także na płodność mężczyzn. Wszelkie badania na ten temat potwierdzają, że otyłość ma wpływ na jakość produkowanego nasienia. Sperma mężczyzn otyłych ma mniejsze stężenie plemników. Plemniki te są także znacznie mniej ruchliwe. Wszystko przez to, że nadwaga ma wpływ na równowagę hormonalną. U osób otyłych jest ona całkowicie zachiwana. Wówczas może dochodzić do zachwiania proporcji pomiędzy żeńskimi i męskimi hormonami. Otyłość może nie tylko prowadzić do niepłodności, ale także do obniżenia sprawności seksualnej oraz do obniżenia libido. Warto wiedzieć także o tym, że temperatura jąder mężczyzn otyłych zawsze będzie trochę wyższa niż u mężczyzn szczupłych. To niedobrze, gdyż wówczas jądra będą produkowały więcej nieprzydatnych i niezdolnych do zapłodnienia plemników.