×

Co zamiast pigułki antykoncepcyjnej?

Co zamiast pigułki antykoncepcyjnej?

Coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie antykoncepcji. Decyzję o macierzyństwie chcą bowiem podjąć świadomie i w pełni mieć nad nią kontrolę. Współczesna medycyna daje szereg możliwości, które pozwalają czuwać nad swoją płodnością.

Co do wyboru?
Współczesna kobieta, która nie chce niespodziewanie zostać matką może wybierać między:
tabletkami antykoncepcyjnymi;
pierścieniami dopochwowymi;
plastrami;
zastrzykami;
hormonalną wkładką wewnątrzmaciczną;
komputerem cyklu.

Tabletki antykoncepcyjne
Na rynku dostępne są te jedno- oraz dwuskładnikowe. Taką formę antykoncepcji mogą stosować jedynie te kobiety, które nie borykają się z nadciśnieniem tętniczym, nie palą papierosów, a w ich rodzinie nie było przypadków udaru krwotocznego mózgu i zatorowości płucnej. Aby tabletki okazały się skuteczne, niezbędne jest przyjmowanie ich każdego dnia o możliwie stałej porze. Nawet niewielka odchylenia w tej kwestii sprawiają, że mogą one nie zadziałać.

Pierścień dopochwowy
Ma on postać elastycznego kółka, które kobieta samodzielnie wsuwa do pochwy. Pozostaje on na swoim miejscu przez dwadzieścia jeden dni. W tym czasie uwalnia dwa hormony: estrogen oraz progestagen. Następnie należy wyjąć go na siedem dni. W tym czasie następuje krwawienie. Taką formę antykoncepcji zaleca się zwłaszcza tym kobietom, które cierpią na problemy z wątrobą. Są dobrym rozwiązaniem dla pań, które nie są systematyczne i nie będą pamiętały o konieczności codziennego łykania tabletek.

Plastry antykoncepcyjne
Bardzo wygodna forma antykoncepcji, która przeznaczona jest jednak jedynie dla tych pań, które nie borykają się z nadwagą. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej ogranicza bowiem wchłanianie hormonów, a to skutkuje zmniejszeniem skuteczności. Sprawdzą się one u kobiet, które z uwagi na problemy z wątrobą nie mogą przyjmować tabletek. Decydując się na nie, trzeba pamiętać również o tym, że będą widoczne. Taki stan rzeczy nie wszystkim odpowiada.

Zastrzyk
Bardzo wygodna forma antykoncepcji, która zapewnia ochronę przed ciążą nawet na trzy miesiące. Niestety, wielu ginekologów uważa, że jest ona zbyt szkodliwa dla kobiecego organizmu. Z całą pewnością za ogromną wadę można uznać fakt, że nie można przerwać działania podanego nam środka. Zajście w ciążę przed upływem czterech miesięcy jest więc niemożliwe.

Wkładka wewnątrzmaciczna
W tym wypadku trzeba udać się do ginekologa. Zakładana jest raz na pięć lat. Jej stosowanie zaleca się kobietom, które już rodziły dzieci. Wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem występowania infekcji intymnych, które mogą trwale upośledzać płodność. Sięgać po nią mogą kobiety palące papierosy oraz te, które borykają się z chorobami układu krążenia. Nie jest również zabroniona w przypadku pań, które karmią piersią.

Komputer cyklu
Najbardziej kontrowersyjna metoda antykoncepcji. Przez wiele osób uważana za w ogóle nieskuteczną. Polega na codziennym pomiarze temperatury w pochwie i wyliczaniu dni płodnych i niepłodnych. Wadą jest również wysoka cena urządzenia, która może dochodzić nawet do dwóch tysięcy złotych.