Jak zapanować nad hormonami?
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele w naszym życiu zależy od prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Chodzi tu przede wszystkim o zdrowie, ale nie tylko. Wahania poziomu hormonów w organizmie odbijają się również na wyglądzie i nastroju. W wielu przypadkach możemy pomóc sobie samodzielnie. Jednak gdy suplementy diety, kuracje ziołowe, zmiana sposobu odżywiania i trybu życia nie przynoszą poprawy, warto poradzić się lekarza.
Zbyt wysoki lub za niski poziom jednego z hormonów błyskawicznie daje o sobie znać. Objawy bywają różne. Nie zawsze od razu wpadniemy na to, że pochodzą ze strony układu hormonalnego. Tak jest na przykład, gdy ciągle czujemy się senni, głodni czy zestresowani. Zrzucamy to zwykle na przepracowanie, a przyczyna tak naprawdę tkwi w zupełnie innym miejscu. Jeśli w miarę szybko zorientujemy się, co tak naprawdę nam dolega, mamy szansę pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości lub chociaż je złagodzić.
U kobiet wahania poziomu hormonów bardzo często dają o sobie znać w związku z nadchodzącą miesiączką. Do charakterystycznych objawów należą między innymi: pogorszenie nastroju, dużo większa niż zazwyczaj wrażliwość na ból i uczucie ciężkości, które pojawia się na skutek zatrzymywania się wody w organizmie. Gdy tego rodzaju dolegliwości występują każdego miesiąca i na dodatek są mocno nasilone, znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Warto przede wszystkim zadbać o to, by w diecie nie zabrakło produktów bogatych w magnez, wapń i witaminę B6. Dodatkowo można przyjmować suplementy diety zawierające te składniki. Inne rozwiązanie to kuracja ziołowa. W przypadku wahań hormonów pomogą herbatki ziołowe z melisy, rumianku, kozłka lekarskiego i skrzypu. Mieszanki ziołowe można przygotować samodzielnie lub zdecydować się na gotowe herbaty, których w sklepach zielarskich nie brakuje.
W okresie menopauzy wiele kobiet skarży się na różne dolegliwości, do których występowania przyczynia się spadek poziomu hormonów, w tym wypadku estrogenów. Do charakterystycznych oznak tego stanu należą uderzenia gorąca. Jeśli są bardzo uciążliwe i towarzyszy im szereg innych objawów, warto porozmawiać z lekarzem. Chcąc samodzielnie poprawić swoje samopoczucie, można uzupełnić dietę w estrogeny pochodzenia roślinnego. Powinny znaleźć się w niej takie produkty jak soja, siemię lniane czy nasiona chia. Ponadto warto pamiętać o zażywaniu witaminy E. Pomóc mogą też herbatki ziołowe z szałwią czy kończyną czerwoną w składzie.
Za nadmierny apetyt rzadko kiedy obwiniamy brak równowagi hormonalnej. Jak się okazuje, popełniamy błąd, bo to właśnie dosyć często występująca przyczyna ciągłego podjadania. Dotyka zwykle osoby borykające się z nadmiarem kilogramów lub te, które śpią krócej niż sześć godzin na dobę. W pierwszej kolejności warto więc zadbać o prawidłową masę ciała, a także poświęcić więcej czasu na sen. Gdy pojawia się głód, lepiej jest sięgnąć po zdrowe przekąski bez dodatku cukru, takie jak orzechy czy pestki słonecznika. Jeśli zbyt często mamy ochotę na jedzenie, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy wypijamy odpowiednią ilość płynów. Organizm często w ten trochę mylący dla nas sposób domaga się nawodnienia. Jeżeli mimo wysiłków nadal trudno nam zapanować nad apetytem, szczególnie na słodycze, możemy wypróbować suplementy diety zawierające chrom.
Trudności z przespaniem nocy mogą również mieć związek z hormonami, a dokładnie z jednym z nich. Gdy poziom melatoniny w organizmie obniża się, pojawiają się właśnie tego rodzaju problemy. Dotyczą one głównie osób po czterdziestym roku życia i często utrudniają codzienną aktywność, bo kolejne nieprzespane noce wywołują ciągłe uczucie zmęczenia. Aby sobie pomóc, warto zawsze chodzić spać o tej samej godzinie, a także zmienić nieco swój jadłospis. Chodzi tu przede wszystkim o kolację, której stałym elementem powinno stać się białko, a więc na przykład jogurt naturalny czy serek wiejski. Można też zdecydować się na kurację melatoniną w tabletkach.
Zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ również na wygląd. Przejawiają się nie tylko problemami z cerą, ale również i włosami, których kondycja mocno się pogarsza. Objawia się to przede wszystkim nadmiernym ich wypadaniem. Aby powstrzymać ten proces, warto sięgnąć po kosmetyki bogate w cenne dla włosów składniki odżywcze. Skuteczność kuracji poprawi masaż skóry głowy. Do jadłospisu warto wprowadzić produkty bogate w biotynę. Zaliczają się do nich między innymi sardynki, żółtka jaj i masło. Na talerzu częściej niż dotąd powinny pojawiać się pomidory, orzechy oraz produkty z mąki pełnoziarnistej.
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.