Przyczyny kłopotów z trawieniem
Na dolegliwości ze strony układu pokarmowego skarży się coraz więcej osób. Po spożyciu posiłków odczuwają typowe objawy, do których zaliczają się bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia , uczucie ciężkości czy przelewania się w jelitach. Przyczyn takiego stanu może być wiele, więc zawsze warto ostateczną diagnozę pozostawić lekarzowi [zobacz więcej].
Nadwrażliwość na gluten coraz powszechniejszym problemem
Od pewnego czasu lekarze zauważają, że zwiększa się liczba pacjentów cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego lub na nadwrażliwość na gluten. Dolegliwości te objawiają się podobnie, więc bardzo łatwo pomylić je ze sobą. Częściej jednak za bóle brzucha po posiłkach czy wzdęcia obwiniamy gluten, z racji tego, że dieta bezglutenowa stała się w ostatnim czasie bardzo popularna i dużo mówi się o szkodliwym wpływie tego składnika na organizm człowieka. Bez konkretnej przyczyny, czyli zdiagnozowanej celiakii, nie powinno się całkowicie eliminować glutenu z jadłospisu.
Stres katalizatorem dolegliwości
W przypadku nadwrażliwości trzeba go ograniczyć, bo tylko to pozwoli pozbyć się przykrych dolegliwości. Bardzo często przyczyną problemów z trawieniem jest zespół jelita nadwrażliwego. To schorzenie, którego objawy nasilają się pod wpływem emocji. Współczesne życie nie jest wolne od stresu, więc nic dziwnego w tym, że tego rodzaju kłopoty trawienne dotykają coraz większą grupę osób. Rzadko kiedy pomaga tu zmiana diety, chociaż niektórzy odczuwają poprawę po wyłączeniu z jadłospisu laktozy czy glutenu. Przy nadwrażliwości jelit lekarze zalecają zwykle środki rozkurczowe, które regulują pracę układu pokarmowego.
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.