×

Co musi mieć ze sobą diabetyk?

Co musi mieć ze sobą diabetyk?

Cukrzyca jest jedną z najczęściej spotykanych chorób nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Lekarze i Światowa Organizacja Zdrowia biją na alarm, bowiem na całym świecie ludzi chorych na cukrzycę jest aż ponad 420 milionów i bilans chorych ciągle rośnie.

Gorzka prawda o cukrzycy

Cukrzyca jest jedną z najczęściej spotykanych chorób nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Lekarze i Światowa Organizacja Zdrowia biją na alarm, bowiem na całym świecie ludzi chorych na cukrzycę jest aż ponad 420 milionów i bilans chorych ciągle rośnie. W Polsce ta liczba przekroczyła już 3 miliony, a lekarze szacują, że jest także wielu chorych u których jeszcze nie zdiagnozowano tego schorzenia. Cukrzyca jest także nazywana chorobą cywilizacyjną, ponieważ rozwój gospodarczy i urbanizacja przyczyniają się do niezdrowej diety, siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej, a w konsekwencji wzrostu otyłości i wzrostu liczby chorych. Otyłość, nadwaga, zbyt wysoki poziom cukru we krwi, siedzący tryb życia i choroby towarzyszące to idealne warunki do tego, by rozwinęła się cukrzyca. Z tego względu, że można mówić już o prawdziwej epidemii cukrzycy, prawie każdy człowiek zna kogoś, kto zmaga się z tą chorobą lub ma w rodzinie osobę cierpiącą na cukrzycę.  Pomaga to podnosić świadomość społeczną na temat tej choroby i wprowadzić działania profilaktyczne. Każdy diabetyk musi szczególnie dbać o swoje zdrowie, kontrolować dietę, wprowadzić w swoje życie na stałe wysiłek fizyczny oraz mieć zawsze przy sobie niezbędny zestaw rzeczy, które pomogą mu, w nagłym ataku choroby.

Coś słodkiego

Chory na cukrzycę powinien mieć zawsze w torbie coś słodkiego, co może szybko zjeść, by podnieść poziom cukru we krwi. Np. cukierki, buteleczkę soku pomarańczowego lub gumę do żucia z cukrem.

Bransoletka diabetyka

Bransoletka z wypisanym typem cukrzycy, nazwiskiem i telefonem kontaktowym do rodziny pomoże otoczeniu szybko zareagować, jeżeli chory zemdleje lub słabo się poczuje.

Pen z insuliną

Jednorazowy lub wielokrotnego użycia wstrzykiwacz z dawką insuliny może w czasie niedocukrzenia uratować zdrowie i życie chorego.

Glukometr

Glukometr jest aparatem do mierzenia poziomu cukru we krwi. Zawiera  nakłuwacz, wymienne paski oraz igły. Po ukłuciu chorego w opuszek palca nanosi się próbkę krwi na pasek, a po paru chwilach na wyświetlaczu glukometra pojawi się wynik.

Pompa insulinowa

Pompa insulinowa jest bardzo wygodnym urządzeniem dla diabetyka. Monitoruje ona przez całą dobę poziom glukozy we krwi i w razie potrzeby dozuje o odpowiedniej porze i w odpowiedniej dawce insulinę choremu.

Ciśnieniomierz

Chory na cukrzycę powinien także w miarę możliwości nosić ze sobą mały, nadgarstkowy ciśnieniomierz, ponieważ chorobą współtowarzyszącą cukrzycy jest także nadciśnienie. Zbyt wysokie ciśnienie krwi może spowodować uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych. W celu monitorowania ciśnienia krwi należy wykonywać pomiary codziennie o tej samej porze, najlepiej dwa razy dziennie, na tej samej ręcę.