×

Problemy ze skórą osoby starszej – jak o nią dbać

Problemy ze skórą osoby starszej – jak o nią dbać

Kłopoty ze skórą to problem, który dotyczy ludzi w każdym wieku. Jednak niemowlaki i osoby starsze są znacznie bardziej narażeni na działanie czynników zewnętrznych, które podrażniają skórę i mogą prowadzić do rozmaitych stanów zapalnych. Dlatego konieczne w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji są odpowiednie produkty, jak majtki chłonne, kosmetyki do skóry seniora, witaminy i suplementy.

Skóra z wiekiem staje się mniej elastyczna, sucha, delikatna i podatna na najdrobniejsze podrażnienia. Oczywiście nie da się cofnąć czasu, a tym samym i zmian, które zachodzą w skórze. Jednak można dbać o nią tak, aby minimalizować wszelkie zagrożenia, używając odpowiednich produktów, które są potrzebne seniorowi, jak na przykład: majtki chłonne, dermokosmetyki do skóry seniora, ubrania z naturalnych tkanin, witaminy itp.

Brak wody – zobaczysz to również na skórze

Na skórze osoby starszej bardzo widoczny jest brak wody w skórze. Zmniejszenie stężenia ceramidów, czyli swego rodzaju cementu w skórze sprawia, że traci ona wodę i staje się  bardzo przesuszona i szorstka. Problem ten dotyczy prawie 80% osób po 60. roku życia. Najbardziej narażone na przesuszenia są okolice głowy, twarzy, przedramion, dłoni, ud.

Poza tym w wieku senioralnym zmniejsza się też potliwość a więc i wydzielanie łoju, który natłuszcza skórę. Oznacza to brak naturalniej bariery lipidowej, która chroni naszą skórę przed utratą wody i przesuszeniem oraz przed czynnikami zewnętrznymi.

Podrażnienia skóry

Skóra przesuszona jest bardzo podatna na uszkodzenia, gdyż jest napięta. Często towarzyszy takiemu przesuszeniu uczucie świądu. Warto poradzić się lekarza, jeżeli swędzenie jest na tyle silne, że zadrapania mogą zamienić się w stany zapalne. Można doraźnie stosować po kąpieli specjalne emulsje, balsamy dla skóry atopowej, które poza lipidami, mają w składzie chroniące emolienty i substancje likwidujące uczucie świądu. Jednak czasami należy smarować skórę środkami antyhistaminowymi, które może miejscowo przepisać lekarz. Nie można dopuścić do nadmiernego drapania skóry, gdyż wtedy łatwo może dojść do zapaleń bakteryjnych, grzybic i innych infekcji.

Witaminy – suplementuj witaminę D3

Z badań wynika, że co drugi Polak cierpi na niedobory witaminy D3. Seniorzy mają jeszcze większe niedobory, a witamina ta jest niezwykle ważna w procesie odbudowy skóry, a także przyswajanie wapnia i fosforu – budulca kości. Dlatego w codziennym menu każdego Polaka, a tym bardziej osoby starszej powinna się znaleźć odpowiednia dawka witaminy D3.

Uważaj na promieniowanie UV

Promieniowanie UV jest groźne w każdym wieku i należy stosować odpowiednie kremy z filtrami UV, aby schronić się przed groźnym działaniem. W skórze seniora jest znacznie mniej melanocytów, odpowiadających za barwnik skóry, dlatego staje się ona bledsza niż, gdy byli młodzi. Dlatego też jest bardziej zagrożona przez promienie UV, bo ma mniej ochrony. Dlatego krem z filtrem powinien znajdować się w wyposażeniu każdego seniora, a oprócz niego majtki chłonne, witamina D3, natłuszczające kosmetyki i oczywiście dużo wody mineralnej.