×

Jak dbać o uzębienie?

Jak dbać o uzębienie?

Piękne i zdrowe uzębienie jest naszą najlepszą wizytówką, która świadczy o tym, że dbamy o swoje zdrowie. Niestety, niektórzy z nas mają z natury dość słabe zęby, które są skłonne do zmian o charakterze próchniczym. Zaniedbanie pierwszych niepokojących sygnałów dotyczących zdrowia naszych zębów może w szybkim czasie doprowadzić do ich utraty. Z pewnością nikt nie chciałby mieć widocznych braków w uzębieniu, dlatego warto dokładnie zastanowić się, co można zrobić, aby temu zapobiec.

Przede wszystkim kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej, z którą wciąż wielu Polaków ma spory problem. Warto tutaj podkreślić, że ważne jest dokładne umycie nie tylko wszystkich zębów, ale także języka, o czym wielu z nas zapomina. To właśnie na języku również zbierają się bakterie z jedzenia, które mogą przyczynić się do powstania próchnicy. Jeśli nie wiemy, na czym polega dokładnie mycie zębów, powinniśmy spytać o to naszego stomatologa. Dentysta na pewno szybko wyjaśni nam, jakie ruchy szczoteczki są najskuteczniejsze, aby osiągnąć zamierzony efekt i zapewnić sobie czyste i zadbane uzębienie. Istotne jest tutaj nie tylko używanie samej pasty do zębów, ale także dodatkowych elementów higieny, na przykład w postaci nici dentystycznej. To dzięki niej można dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, w których również odkładają się bakterie ze spożytego pokarmu. Ponadto, warto regularnie stosować tak zwane płyny do płukania zębów, dzięki którym można naprawdę skutecznie pozbyć się bakterii. Do wyboru mamy produkty wielu firm, które są zróżnicowane pod kątem intensywności działania, jak również pod kątem ceny. Z pomocą naszego lekarza stomatologa, na pewno uda nam się dokonać odpowiedniego wyboru.

Nawet jeśli dbamy o regularną higienę jamy ustnej, to nie wystarczy, aby cieszyć się zdrowym uzębieniem. Nasze zęby parę razy dziennie są narażone na poszczególne produkty spożywcze, które bezpośrednio wpływają na ich kondycję. Co za tym idzie, kluczem do zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu są regularne wizyty u lekarza stomatologa. Dzięki temu będziemy mieć zęby pod stałą kontrolą, co umożliwi szybkie wyleczenie, w momencie gdy pojawią się pierwsze symptomy próchnicy. Warto dodać, że tutaj liczy się przede wszystkim czas – jeśli będziemy zwlekać, ząb trzeba będzie leczyć kanałowo (co jest znacznie boleśniejsze dla pacjenta), a w najgorszym wypadku trzeba będzie go wyrwać. Jeśli zatem nie chcemy mieć braków w uzębieniu, nie możemy lekceważyć wizyt u stomatologa. Dentysta na pewno powie nam, co jaki czas musimy zgłaszać się na kolejną wizytę, aby mieć możliwość szybkiego zareagowania, w momencie gdy coś w naszym uzębieniu będzie budzić jego podejrzenia.

W dobie naszych czasów odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej nie jest trudnym wyzwaniem, toteż każdy z nas powinien sprostać temu zadaniu – jeśli tylko sięgnie po właściwe środki. Nie należy jednak zapominać, że oprócz dokładnego mycia zębów, należy także regularnie zgłaszać się na wizyty do stomatologa. Tylko dzięki temu uda nam się zachować piękny uśmiech na wiele długich lat.