×

Kłopoty z jęczmieniami

Kłopoty z jęczmieniami

Niektórzy z nas mają skłonności do powstawania jęczmieni, które pojawiają się na powiece oka. Trzeba tutaj zaznaczyć, że mogą one wystąpić zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece, chociaż najczęściej powstają na górnych powiekach. Obecność jęczmienia jest bardzo uciążliwa, toteż nic dziwnego, że ludzie na ogół starają się go jak najszybciej pozbyć. Warto zaznaczyć, że jest to dość istotne, ponieważ zaniedbany jęczmień może przerodzić się w tak zwaną gradówkę. Lekarze zalecają wiele sposobów na zaleczenie jęczmienia.

Dla wielu Polaków najskuteczniejszą metodą na pozbycie się jęczmienia jest pocieranie powieki złotą obrączką. Ten sposób utarł się już w naszej świadomości, w związku z czym w takiej sytuacji prawie zawsze sięgamy najpierw po biżuterię. W rzeczywistości jednak złoto wcale nie ma szczególnych właściwości, które byłyby pomocne w usuwaniu tej bolesnej narośli. Tak naprawdę najważniejsze jest to, że obrączka trzymana w naszych dłoniach nagrzewa się i w rezultacie jej ciepło oddziałuje na jęczmień. Właśnie ciepło jest tutaj kluczowe, czego dowodem jest skuteczność ciepłych okładów. Mimo tego jednak wciąż wielu Polaków próbuje zwalczyć jęczmień za pomocą obrączki. Należy tutaj podkreślić, że w takim przypadku niezwykle ważna jest jej dezynfekcja. Jeśli będziemy przykładać do powieki o stanie zapalnym niezdezynfekowaną biżuterię, możemy wprowadzić do swojego oka groźne bakterie. Niestety, wielu Polaków o tym zapomina, na skutek czego jeszcze bardziej pogarsza się kondycja oka.

Najskuteczniejszą metodą na zaleczenie jęczmienia jest stosowanie ciepłych okładów. Lekarze polecają okłady na bazie ugotowanego jajka na twardo. Wystarczy zawinąć jajko w czystą chusteczkę, aby jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę całego okładu. Dlaczego jest to tak skuteczna metoda? Dzięki temu przyspieszamy proces wygojenia się jęczmienia, pobudzając zalegającą masę do wypłynięcia. W tym wypadku wielu lekarzy podkreśla, że najważniejsza jest regularność w stosowaniu okładów. Można nawet cztery razy dziennie ogrzewać w ten sposób swoją powiekę. W poważniejszych przypadkach okulista może zapisać krople z antybiotykiem, ale rzadko kiedy dają one satysfakcjonujące efekty. W przypadku stosowania okładów najważniejsze jest oczywiście zachowanie odpowiedniej higieny. Nie można stosować okładów na bazie brudnych chusteczek, ponieważ to automatycznie pogorszy stan naszego oka. W przypadku zaleczenia jęczmienia zachowanie higieny jest kluczowe, aby pozbyć się tej kłopotliwej narośli.

Jęczmień jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która powoduje odczuwalny ból na powiece oka. Co za tym idzie, każdy kto zmaga się z takim schorzeniem powinien dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej go zaleczyć. Pomocne okażą się w tym przede wszystkim ciepłe okłady, które są zalecane przez okulistów. Najważniejsze jest, aby nie lekceważyć obecności jęczmienia, ponieważ bez odpowiednich zabiegów leczniczych może on zakończyć się określonymi komplikacjami, na przykład w postaci gradówki.