×

Sposoby na gradówkę

Sposoby na gradówkę

Okulistyczne schorzenia są bardzo problematyczne, ponieważ zazwyczaj dość trudno jest je wyleczyć. Doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które od lat zmagają się z nawracającymi gradówkami. Ta specyficzna narośl na powiece co prawda zazwyczaj nie jest bolesna, ale wygląda dość nieestetycznie. Nic dziwnego, że osoby posiadające gradówkę chciałyby jak najszybciej się jej pozbyć. Niestety, nie jest to takie proste, co potwierdzają również lekarze specjaliści.

Niektórzy okuliści przepisują pacjentom z gradówkami specjalne specyfiki o działaniu antybiotykowym. Są to dość silne leki o stosunkowo krótkim terminie ważności. Najczęściej występują one w formie maści lub kropli, co z pewnością ułatwia odpowiednie dozowanie. Wystarczy wpuścić do oka parę kropli, w ustalonych odstępach czasowych. Najważniejsze jest jednak, aby płyn dotarł pod powiekę, w miejsce zapalne. W tym celu koniecznie należy wykonać masaż, co pozwoli nam rozprowadzić dany preparat na powierzchnię całego oka. Niestety, pacjenci często mają z tym problem, a same specyfiki na ogół nie są skuteczne. Tylko w niektórych przypadkach takie leczenie rzeczywiście przyczynia się do zniknięcia gradówki, najczęściej poprzez oddziaływanie na zalegającą wydzielinę, która wypływa z zatkanego kanalika.

Niektóre osoby mają szczególne skłonności do powstawania gradówek, zwłaszcza gdy kanaliki na ich powiekach nie pracują tak, jak powinny. W takiej sytuacji często się zatykają, co jest najważniejszą przyczyną powstawania jęczmieni, a w konsekwencji gradówek. Masa zalegająca w jęczmieniu nie może wypłynąć, ponieważ kanalik został zapchany. W efekcie staje się ona twardsza i wkrótce na oku pojawia się charakterystyczna kulka. Warto przy tym zaznaczyć, że gradówki mogą wystąpić zarówno na dolnych, jak i na górnych powiekach i są one zróżnicowane pod względem wielkości. Osoby posiadające skłonności do takich narośli powinny zadbać o regularne przemywanie powiek za pomocą specjalnego okulistycznego płynu. Dzięki temu kanaliki zawsze będą czyste, zapewniając odpowiednie wypłynięcie ewentualnej wydzieliny. Warto wybrać się do okulisty, aby ten wskazał nam, które płyny w naszym przypadku będą najlepszym rozwiązaniem. Należy też zaznaczyć, że tego typu preparaty są dostępne bez recepty. Ich alternatywą mogą być także tak zwane chusteczki do powiek, które są nasączone specjalnym płynem. Bez wątpienia sprawdzą się one przede wszystkim podczas podróży.

W przypadku gdy gradówka nie jest duża, istnieje szansa jej samoistnego wchłonięcia. Niestety, najczęściej jest to proces, który dość długa trwa. Z tego względu zniecierpliwieni pacjenci często decydują się na zabieg mający na celu pozbycie się zalegającej masy. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką usługę w prywatnym gabinecie, musimy się liczyć z niemałymi kosztami. Warto dodać, że czasami nawet większe gradówki się wchłaniają, chociaż może to trwać nawet pół roku. Wszystko zależy od ich specyfiki oraz od tego, czy pacjent sam stara się je usunąć – bardzo pomocne są między innymi masaże powieki, które można wykonywać samodzielnie.