×

Bolesne miesiączki – jak sobie pomóc

Bolesne miesiączki – jak sobie pomóc

00025UMV2HC71II0-C116-F4Na wstępnie należy zauważyć, że zjawisko cyklu menstruacyjnego u kobiety należy do fizjologii. Fizjologia zaś nie powinna przysparzać nam cierpienia. Oczywiście, jeśli krwawieniu miesięcznemu towarzyszy łagodna lub umiarkowana bolesność albo inne objawy, nie uniemożliwiające codziennego funkcjonowania, nie mamy się o co martwić. Gorzej jednak, jeśli ból, osłabienie, utrata krwi czy inne symptomy menstruacji przeszkadzają w rutynowych czynnościach, wyrywają ze snu, utrudniają pracę i kontakty z ludźmi.

Jeśli cierpisz z powodu wyjątkowo bolesnych miesiączek, najlepiej wybierz się do lekarza ginekologa. Jeśli bowiem Twoje dolegliwości nie pozwalają złagodzić się lekami przeciwbólowymi lub mają ostry charakter, mogą być uwarunkowane zmianami organicznymi w obrębie dróg rodnych. Do jednej z częstszych przyczyn silnych bóli menstruacyjnych należy endometrioza – obecność fragmentów endometrium (które podczas miesiączki powinno ulec złuszczeniu i wydaleniu) poza jamą macicy. Coraz częściej stawia się również diagnozę zespołu policystycznych jajników. W niektórych jego przypadkach pacjentki skarżą się na bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe.

Jeśli jednak skonsultowałaś się już z lekarzem, który uspokoił Cię i, przeprowadziwszy szczegółową diagnostykę, zapewnił, że jesteś zdrowa, a bolesna menstruacja to po prostu Twoja cecha konstytucjonalna, skorzystaj z rad zamieszczonych poniżej, Być może podczas kolejnej miesiączki poczujesz się lepiej.

Przede wszystkim, jeśli zbliża się moment krwawienia – więcej wypoczywaj. Postaraj się znaleźć czas dla siebie i zrelaksuj się z dobrą książką, filmem czy ulubioną muzyką. Takie przyjemne czynności pozwolą Ci ograniczyć stres, bowiem napięcie psychoemocjonalne związane z życiem zawodowym lub prywatnym, ma negatywny wpływ na stan ośrodkowego układu nerwowego. OUN zaś uczestniczy w procesach odczuwania bólu. Jeśli więc spróbujesz się rozluźnić, być może dolegliwości ulegną redukcji.

Nawet jeśli przekonałaś się, że ból, którego doświadczasz, nie reaguje na leki – nie rezygnuj z nich. Spróbuj jednak zastosować je w inny sposób. Skorzystaj z rady farmaceuty – poproś o preparat dostępny bez recepty, ale o odpowiednio wysokiej sile działania i skierowany przede wszystkim do kobiet, cierpiących z powodu dokuczliwej menstruacji. Postaraj się też przyjąć tabletkę czy kapsułkę odpowiednio wcześnie – nie w momencie, kiedy ból osiąga swój szczyt, a już kiedy czujesz zapowiedź, że dolegliwości wystąpią. Lek ma wówczas więcej czasu, aby zadziałać i istnieje szansa, że silne objawy wcale nie wystąpią. Zwracaj też uwagę na to, jaką dawkę preparatu możesz przyjąć dobowo – absolutnie jej nie przekraczaj! Możesz jednak oscylować pod granicą dopuszczalnego dziennego spożycia.

Przyjrzyj się swojej diecie. Istnieją bowiem dowody, że niektóre pokarmy nasilają nieprzyjemne doznania. Postaraj się zdecydowanie ograniczyć kawę oraz herbatę. Dodatkowo, zmniejsz liczbę wypalanych papierosów i bezwzględnie zrezygnuj z alkoholu!