Czy można leczyć się samemu?
Wielu z nas zwleka z udaniem się do specjalisty, nawet jeśli rozpoznaje w swoim organizmie dość niepokojące objawy. Co więcej, niektórzy Polacy uważają, że mogą samodzielnie poradzić sobie z daną chorobą. W tym celu sięgają po konkretne środki farmakologiczne bądź decydują się na medycynę naturalną. Trzeba jednak przyznać, że najczęściej tego typu działania są po prostu nieskuteczne.
Większość z nas, gdy tylko dostrzeże u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie, poszukuje informacji na ten temat w Internecie. To właśnie wirtualna przestrzeń stała się dla wielu Polaków podręczną encyklopedią zdrowia, która w założeniu posiada odpowiedzi na każde pytanie. W rzeczywistości jednak zawartość wirtualnej przestrzeni nie zawsze jest godna zaufania. Niestety, wielu z nas ślepo wierzy w informacje dostępne na przykład na forach internetowych. Należy jednak podkreślić, że na tego typu stronach każdy internauta może się wypowiedzieć, nawet jeśli nie jest on zorientowany w specyfice danej choroby. Co za tym idzie, konkretne rady i wskazówki są po prostu błędne, niezgodne z medycznymi założeniami. Niestety, czasami tego typu rady mogą dodatkowo zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dla przykładu warto wspomnieć o wskazówkach dotyczących prawidłowego wyjmowania kleszcza. W Internecie można znaleźć wiele całkowicie różnych teorii na ten temat, a w rzeczywistości nieprawidłowe wyjęcie kleszcza może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Podobnie jest w przypadku innych problemów medycznych, jednakże ludzie mimo wszystko zdają się ślepo wierzyć udostępnionym informacjom.
Kolejnym grzechem Polaków jest samodzielne leczenie się za pomocą leków, które posiadamy w naszej apteczce. Często jest to leczenie zupełnie instynktowne, a wielu z nas nawet nie zamierza zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do danego leku. Tymczasem niektóre specyfiki mogą nam poważnie zaszkodzić, przyczyniając się do konkretnych dolegliwości zdrowotnych. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, aby pod żadnym pozorem nie przyjmować samodzielnie antybiotyków. W przeciwnym razie, gdy naprawdę będziemy ich potrzebować, nasz organizm na nie nie zadziała, ponieważ uodporni się na ich skład. Co za tym idzie, samodzielne leczenie wiąże się z niemałym ryzykiem, dlatego lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Jest ono skuteczne jedynie w przypadku lżejszych dolegliwości, kiedy możemy sięgnąć po naturalne leki. W takim wypadku raczej nie powinniśmy zaszkodzić swojemu organizmowi, chociaż oczywiście trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z ilością podawanych specyfików.
Pomimo sporego ryzyka, wciąż wielu Polaków decyduje się na samodzielną walkę z chorobą, rezygnując z pomocy specjalisty. Z pewnością niemały wpływ ma na to fakt, iż obecnie bardzo trudno jest umówić się na wizytę u specjalisty z państwowej służby zdrowia. Mimo wszystko jednak nie należy rezygnować z pomocy lekarza, nawet jeśli wydaje nam się, że zdecydowaliśmy się na prawidłowy sposób leczenia.