×

Jak zwalczyć uporczywy katar?

Jak zwalczyć uporczywy katar?

Katar jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która najczęściej towarzyszy przeziębieniu, alergii czy grypie. Ludzie najczęściej sięgają po leki, które są zupełnie nieskuteczne w przypadku tego rodzaju niedogodności. Nie znaczy to jednak, że nie możemy w pewien sposób złagodzić objawów kataru. Warto zastanowić się, co może okazać się najskuteczniejsze.

Lekarze przede wszystkim zalecają inhalacje, które skutecznie udrożniają drogi oddechowe. W aptekach czeka na nas szeroki wybór tego typu produktów, dlatego na pewno znajdziemy taki środek, który spełni również nasze oczekiwania. Warto kierować się między innymi aromatem, jaki nam najbardziej odpowiada. Dużym powodzeniem cieszą się między innymi inhalacje z dodatkiem mentolu czy aloesu. Trzeba przyznać, że dzięki temu są one bardzo intensywne i tym samym znakomicie sprawdzą się w swojej roli. Warto jednak zaznaczyć, że szczególnie ważny jest sposób, w jaki wykonujemy inhalację. Najlepiej nakryć głowę ręcznikiem lub ścierką, aby specyficzny aromat był skierowany wprost do naszego nosa. Musimy także pamiętać o tym, aby wykonywać głębokie oddechy. Powinniśmy poczuć aromat aloesu czy mięty, bo to da nam gwarancję, że nasze drogi oddechowe zostały udrożnione. Trzeba przyznać, że inhalacje niemal od razu przynoszą nam odczuwalną ulgę. Nic dziwnego, że są one nie tylko zalecane przez specjalistów, ale także lubiane wśród pacjentów, którzy borykają się z uciążliwym katarem.

Jeśli mamy intensywny katar, musimy pamiętać o jak najczęstszym wydmuchiwaniu nosa. W tym celu warto sięgnąć po jednorazowe chusteczki higieniczne. Po każdym użyciu musimy od razu wyrzucić daną chusteczkę, aby niepotrzebnie nie rozsiewać bakterii. Warto także pamiętać o tym, aby nasze chusteczki były odpowiednio dobrej jakości. Powinny być one miękkie, bo w przeciwnym razie możemy podrażnić delikatną skórę nosa i okolic. Jest to szczególnie ważne, gdy z katarem zmaga się małe dziecko. Na szczęście chusteczki higieniczne nie są kosztownym wydatkiem, toteż każda osoba zmagająca się z katarem może sobie na nie pozwolić.

Poza inhalacjami możemy także sięgnąć po inne specyfiki farmakologiczne. Skuteczne są między innymi spraye do nosa, dzięki którym można szybko pozbyć się zalegającej wydzieliny. Niestety, na ogół dają one tylko chwilową ulgę i nie są one środkiem leczniczym. Można także zdecydować się na tabletki doustne, jednakże ich skuteczność jest kwestią dyskusyjną. Jeśli nie wiemy, jaki lek okaże się najlepszym wyborem w przypadku naszego kataru, powinniśmy udać się do lekarza i poprosić o receptę.

Co prawda kataru nie można szybko wyleczyć, jednakże można skutecznie załagodzić jego objawy. Warto zatem sięgnąć po odpowiednie specyfiki, szczególnie pod postacią inhalacji oraz sprayów do nosa. Ponadto, koniecznie należy pamiętać o wyborze odpowiednich chusteczek higienicznych, które możemy kupić w aptece, w drogerii albo w kiosku. Oczywiście trzeba podkreślić, że wybór odpowiedniego leku powinien być uzależniony od specyfiki naszego kataru.