×

Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych

Zatoki przynosowe to cztery pary symetrycznie ukształtowanych przestrzeni wewnątrzczaszkowych, z czego największe są zatoki szczękowe i czołowe: pierwsze są umiejscowione po obu stronach dolnej części nosa, zaś drugie w dolnej części czoła, tuż nad oczami. Mniejsze skupiska zatok sitowych znajdują się na wysokości górnej części nosa, a zatoki klinowe znajdują się w głębi czaszki, na wysokości nosa. Te puste wgłębienia biorą udział w procesach mówienia, oddychania, a także pełnią rolę naturalnego systemu ochronnego w chwilach doznawania urazów głowy. Niestety mogą być także miejscem rozwijania się dość poważnego schorzenia. Zapalenie zatok przynosowych to niemiła przypadłość, dostarczająca pacjentom wielu uciążliwych objawów, a nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań.

Dlaczego dochodzi do zapalenia zatok?

Ryzyko pojawienia się zapalenia zatok pojawia się podczas każdej infekcji górnych dróg oddechowych, jego przyczyną mogą być zarówno wirusy, jak też bakterie. Często jest to powikłanie po niedoleczonym przeziębieniu. Do zapalenia dochodzi wówczas, gdy podrażniona zostaje błona śluzowa zatok i zaczynają one wytwarzać wydzielinę, która skutecznie zamyka ujścia, łączące zatoki z nosem i jamą ustną. Powietrze, które w normalnych warunkach swobodnie przepływa przez zatoki, zostaje wówczas zatrzymane w ich obrębie. Chory, cierpiący na katar, zaczyna odczuwać dodatkowo bóle głowy, wywołane przez nacisk zamkniętego wewnątrz czaszki powietrza. Jednak bóle w okolicy zatok nie muszą towarzyszyć infekcji, mogą być wywołane przez choroby zębów lub stanowić konsekwencje wad anatomicznych w obrębie nosa i jamy ustnej. Doświadczenie pokazuje, że na problemy z zatokami bardziej narażeni są astmatycy i osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa.

Jak je rozpoznać?

Zapaleniu zatok przynosowych towarzyszy tępy ból głowy, w okolicach tych zatok, które zostały zainfekowane. Zwykle te dolegliwości bólowe są odczuwane silniej w godzinach porannych, a także nasilają się podczas pochylania głowy do przodu. Zapaleniu towarzyszy intensywny katar, który łatwo zbagatelizować, jednak jeżeli infekcja ma charakter bakteryjny, w wydzielinie może pojawić się ropa. Inne możliwe objawy również łatwo zinterpretować jako kiepskie samopoczucie lub konsekwencję niegroźnego przeziębienia: katarowi może towarzyszyć gorączka i ból gardła, spowodowany ściekaniem wydzieliny z zatok do gardła. Całkowicie rozstrzygające są zdjęcia – rentgenowskie lub tomograficzne. Celem leczenia jest wyeliminowanie wirusów lub bakterii, które doprowadziły do zapalenia.