Dlaczego swędzi nas skóra?
W sezonie letnim bardzo często borykamy się z przykrym swędzeniem skóry. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest ono spowodowane podrażnieniem słonecznym czy chociażby ugryzieniem owada, którym najczęściej jest komar.
Pasożyty
Kiedy silnie swędzi nas skóra, zawsze należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeżeli dostrzeżemy na nim również grudki o czerwonym zabarwieniu, koniecznie musimy udać się do lekarza. Być może bowiem wszystkie objawy spowodowane są zakażeniem świerzbem. W takim przypadku objawy będą nasilały się po kąpieli w ciepłej wodzie. Świąd jest również wyjątkowo uciążliwy w nocy. Tą wstydliwą przypadłość można wyleczyć maściami, w których składzie musi znaleźć się:
- siarka;
- krotamiton;
- permetryna.
Swędzenie skóry doraźnie łagodzą leki o działaniu antyhistaminowym.
Nerwica
Uciążliwe swędzenie skóry może być także efektem wystąpienia nerwicy lub nawet poważniejszych zaburzeń psychicznych przyjmujących postać urojeń. W tym ostatnim przypadku pacjent żywi przekonanie, że w jego skórze osiedliły się robaki, a swędzenie spowodowane jest właśnie ich „obecnością”. W takim przypadku samo leczenie dermatologiczne nie wystarczy – musi ono być wsparte leczeniem psychiatrycznym.
Alergia kontaktowa
Bardzo często swędzenie skóry jest jednym z pierwszych objawów prozaicznej alergii kontaktowej. Charakterystyczna pokrzywka może pojawić się na przykład na skutek wyprania odzieży w nowym proszku, który dla naszej skóry okazuje się być mało przyjazny. W takim przypadku rozwiązanie problemu jest banalnie proste – wystarczy odstawić to, co nas uczula. Zazwyczaj ustalenie alergenu nie jest trudne.
Wstrząs anafilaktyczny
Nasilony świąd może być początkiem bardzo silnej reakcji alergicznej, która przebiega ze wstrząsem anafilaktycznym. W takim przypadku poważnie zagrożone jest życie, a pomoc lekarza wymagana jest natychmiast. Wstrząs pojawia się nie tylko na skutek przypadkowego kontaktu z alergenem. W wielu wypadkach towarzyszy procesowi odczulania, który właśnie z tego powodu zawsze musi być prowadzony pod nadzorem specjalisty.
Atopowe zapalenie skóry
Obecnie uważa się, że jest to najczęstsza choroba, która prowadzi do wystąpienia silnego świądu. W tym przypadku pojawiają się jednak również:
- silne zaczerwienie skóry;
- łuszczenie skóry;
- pękanie skóry.
Charakterystyczne są również zmiany o charakterze wysiękowo – grudkowym, które z czasem zamieniają się w ranki, a te z kolei w strupy. Skóra osób cierpiących na AZS jest bardzo wrażliwa i reaguje silnym bólem na najmniej drażniące nawet materiały. Choroba ta jest obecnie niewyleczalna. Dotychczas nie udało się bowiem znaleźć leku, który sprawiłby, że choroba by zniknęła. Na szczęście medycyna skutecznie radzi sobie z łagodzeniem objawów. Istotne jest w tym przypadku nawilżanie skóry tak zwanymi emolientami, które jednocześnie natłuszczają naskórek. Są to specjalistyczne środki, które najczęściej zakupić można w aptekach. W wielu wypadkach niezbędne okazuje się również stosowanie kortykosteroidów, które nakłada się jedynie na wybrane miejsca na ciele.