Czy alternatywne terapie naprawdę są skuteczne?
Wiele osób unika kontaktu z lekarzem za wszelką cenę. Decydują się oni na stosowanie terapii alternatywnych. Pojawia się jednak pytanie, czy takie sposoby leczenia są naprawdę skuteczne? Czy może jednak tak naprawdę niczego nie dają? Przyjrzyjmy im się bliżej.
Świecowanie uszu
W czasie tego zabiegu do naszego ucha wkładana jest świeca. Nie jest to jednak zwykła świeca, ale taka, która została specjalnie wytworzona. Kiedy zostaje zapalona, cały kanał słuchowy zostaje bardzo delikatnie ogrzany. Prowadzi to do powstania podciśnienia. Ci, którzy zaliczają się do zwolenników tej metody, uważają, że taki zabieg „wyciąga” z ucha różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mają wpływać szkodliwe na nasz organizm. Ma to również dokładnie usuwać woskowinę, której nadmiar również nie jest dobry. Ci, którzy zajmują się świecowaniem uszu uważają, że terapie ta może przynieść skutek nie tylko wtedy, kiedy chcemy oczyścić swoje uszy, ale również wtedy, kiedy naszym celem jest pozbycie się różnych dolegliwości. Tak naprawdę okazuje się jednak, że nasze ucho zbudowane jest tak, że żadne tego rodzaju zabiegi nie są potrzebne, aby je oczyścić. Okazuje się natomiast, że jest to zabieg wyjątkowo przyjemny, który skutecznie relaksuje. I właśnie tak należałoby go traktować.
Ziołolecznictwo
Leczenie ziołami znane jest od wieków. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że blisko osiemdziesiąt procent ludzi na świecie raz na jakiś czas decyduje się sięgnąć po zioła, kiedy pojawiają się rozmaite dolegliwości. Ziołolecznictwo traktowane jest jako alternatywna metoda leczenia. Niemniej jednak trzeba dodać, że udało się potwierdzić licznymi badaniami, że ta metoda leczenia jest naprawdę bardzo skuteczna. Zioła zawierają takie substancje aktywne, jak:
-
garbniki;
-
flawonoidy;
-
pektyny;
-
azuleny;
-
saponiny.
Wszystkie te substancje wpływają na nasze ciało. Trzeba jednak pamiętać, że zioła mogą wchodzić w bardzo silne interakcje zarówno ze sobą, jak i zażywanymi lekami. Wiele z nich nie można również stosować zbyt długo. Decydując się na kurację ziołami, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Aromaterapia
Ta metoda leczenia z całą pewnością zalicza się do jednej z najprzyjemniejszych. Opiera się ona na olejkach eterycznych, które produkowane są przez różne rośliny. Zwolennicy tej metody uważają, że każdy z olejków ma odmienne właściwości, wpływając inaczej na organizm i tym samym pomagając w rozmaitych schorzeniach. Substancje aktywne dostają się do naszego organizmu przez układ oddechowy. Czy aromaterapia rzeczywiście działa? Medycyna konwencjonalna nie uznaje tej metody leczenia. Jak do tej pory nie udało się również potwierdzić badaniami, że olejki eteryczne wywierają jakieś lecznicze działanie na nasze ciało. Jedno jest pewne – ta metoda to doskonały sposób na relaks. Warto raz na jakiś czas dolać kilka kropli na przykład lawendowego olejku do wanny pełnej ciepłej wody i zanurzyć się w niej na kilka minut. Sięgnąć można również po kominek zapachowy, który sprawi, że miły zapach rozniesie się po całym domu.