Infekcje wirusowe wątroby
Wątroba jest jednym z ważniejszych narządów w naszym ciele. Niestety, narażona jest na szereg chorób wirusowych, które mogą dopaść każdego z nas. Poniżej przedstawiamy garść przydatnych informacji na temat potencjalnych chorób wątroby.
WZW A
Tę chorobę określa się często mianem choroby brudnych rąk. Wirus, który ją wywołuje, dostaje się do naszego organizmu drogą pokarmową. Źródłem wirusa są w tym przypadku ślina i kał osób zarażonych oraz wszystkie przedmioty z jego otoczenia, z którymi ma bezpośredni kontakt. Wirusem możemy zarazić się na skutek:
-
picia nieoczyszczonej wody;
-
zjedzenia produktów, które umyto w skażonej wodzie;
-
korzystania z tych samych sztućców, co osoba chora;
-
korzystania z tej samej deski sedesowej, co osoba chora.
Najczęściej pierwsze objawy występuje po około miesiącu od zakażenia. W wielu wypadkach choroba ma przebieg bezobjawowy. Z wiekiem jednak objawy są coraz silniejsze. Najczęściej są to:
-
silne osłabienie organizmu;
-
nudności;
-
gorączka;
-
wymioty;
-
silne bóle brzucha;
-
ciemny kolor moczu.
Do tego dojść może również nasilony świąd skóry. W tym wypadku jednak bardzo rzadko chory ma zmieniony kolor skóry i oczu. Obecnie nie wynaleziono leku, który skutecznie przyspieszyłby powrót chorego do zdrowia. Stosować można jedynie leki, których zadaniem jest łagodzenie dokuczliwości objawów. Choroba zawsze ustępuje sama. Czas potrzebny do całkowitego jej minięcia to maksymalnie pół roku. Zachorowania można uniknąć, dokładnie myjąc ręce zanim zasiądziemy do jedzenia. Należy to również robić wtedy, kiedy korzystamy z toalety. Pamiętać należy o zastosowaniu mydła.
WZW B
W tym wypadku do zakażenia dochodzi poprzez krew. Wirus może zostać wprowadzony do naszego organizmu na przykład w czasie zastrzyku czy innych zabiegów medycznych. Często osoby zostają zakażone w gabinecie stomatologicznym. Niewysterylizowane nożyczki czy cążki do paznokci to również ryzyko, że zarazić można się u fryzjera lub kosmetyki. Warto pamiętać, że WZW B jest bardzo zaraźliwe. Aby zarazić się wirusem, wystarczy dosłownie śladowa ilość krwi osoby chorej. Wirusem można zarazić się również na drodze kontaktów seksualnych. Dlatego tak ważne jest, aby stosować prezerwatywy. Objawy uzależniona są od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach przebiega ona bezobjawowo. W przypadku ostrego zapalenia wątroby mogą pojawić się objawy takie same, jak te, które występują w przypadku WZW A.
WZW C
To najgroźniejsza ze wszystkich odmian choroby. Jednocześnie najtrudniej poddaje się procesowi leczenia. Jak dotąd nie udało się również opracować szczepionki, która w skuteczny sposób chroniłaby przed zachorowaniem. Wirus, który wywołuje WZW C występuje aż w sześciu odmianach. Chorobą najczęściej zarażamy się poprzez kontakt z krwią osoby, która już jest chora. W zdecydowanej większości przypadków chorobą zarażani są pacjenci, którzy poddawani są operacjom chirurgicznym oraz zabiegom stomatologicznym. Zarazić można się również, wykonując sobie tatuaż. Wirusa z organizmu wyeliminować jest bardzo trudno. Często się to w ogóle nie udaje.