×

Jak długo rozpuszczają się szwy po operacji – czym są?

Jaki czas po operacji rozpuszczają się szwy

Jak długo rozpuszczają się szwy po operacji – czym są?

Nici chirurgiczne to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi lekarza specjalisty, który wykonuje zabiegi ingerujące w tkanki pacjenta. Dzięki nim możliwe jest szybkie zamknięcie rany, a także jej poprawne zagojenie. W obecnej medycynie stosuje się ich dwa rodzaje – niewchłanialne oraz absorpcyjne.

Po jakim czasie rozpuszczają się szwy wchłanialne?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niewchłanialne nici były stosowane we wszystkich zabiegach chirurgicznych. Przez to praktycznie zawsze pierwsze pytanie pacjenta dotyczyło dowiedzenia się, po ilu dniach ściąga się szwy? Odpowiedzi można było usłyszeć różne, a było to uwarunkowane specyfiką i rozmiarem rany, jednak ponowna wizyta na stole zabiegowym była niemal zawsze konieczna. Dzisiaj natomiast znacznie częściej korzysta się ze szwów wchłanialnych.

Obecnie na rynku można spotkać różnego rodzaju szwy syntetyczne. Stanowią one idealne połączenie materiałów, z których wytwarzana jest stosunkowo gładka nić, a więc niepodrażniająca rany, ale też obojętna dla organizmu, przez co nie ma ryzyka powstania zakażeń. Takie szwy są cienkie i lekkie, a jednocześnie mocne. Rozpuszczalne modele są konstruowane tak, by w odpowiednim stopniu zapewniać podtrzymanie brzegów rany.

Nici rozpuszczalne są stosowane zazwyczaj w przypadku zszywania narządów miąższowych i tkanek miękkich. Jak rozpuszczają się szwy? Materiał, z którego zostały stworzone, ulega po pewnym czasie biodegradacji. Oznacza to, że organizm wchłania go, a nici przy tym nie pozostawiają resztek tworzywa w operowanych tkankach. Szwy są absorbowane poprzez obecność płynów ustrojowych, a także aktywność układu odpornościowego, w szczególności leukocytów.

Przez powyższe właściwości konieczne jest zachowanie szczególnej uwagi podczas tworzenia nici. Zazwyczaj korzysta się z syntetycznych produktów, jednak czasami stosuje się jeszcze szwy wykonane z jelit baranich. Produkcja syntetyków wymaga zwykle użycia włókien polimerowych i wyróżnia się ich różne długości, a także inne czasy absorpcji.

Po jakim czasie rozpuszczają się szwy?

Zasadniczo nie da się powiedzieć, ile czasu minie, aż nici ulegną absorpcji. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak długo goją się rany po operacji. To zrozumiałe, że niektóre tkanki szybciej się połączą od innych. Jest to związane z ich właściwościami, takimi jak grubość, elastyczność itd. Proces rozpuszczania się szwów zazwyczaj postępuje stopniowo, a uśredniony czas do ich całkowitego wchłonięcia jest zależny od materiału, z którego została wykonana nić.

Modele o krótkim okresie podtrzymania międzytkankowego szybko wytracają swoje właściwe. Może to oznaczać, że po około tygodniu model zachowa zaledwie 40% początkowego napięcia, a całkowite wchłonięcie szwów nastąpi po około półtora miesiąca. Są zalecane pacjentom, którzy mogą mieć problem ze stawieniem się na kontroli u lekarza. Zazwyczaj te modele są używane w stomatologii, urologii, ginekologii, chirurgii dziecięcej.

Modele o średnim czasie wchłaniania silnie podtrzymują tkanki przez kilka tygodni. Model z kwasu poliglikolowego utrzymuje po 2 tygodniach 75 % napięcia, a po czterech – 45 %. Całkowity czas absorpcji trwa około 60-90 dni. Gładka powierzchnia minimalizuje traumatyzację tkanki. Takie nici stosuje się w zamknięciach podskórnych i śródskórnych w chirurgii przewodu pokarmowego, klatki piersiowej, ortopedii, urologii i ginekologii.

Nici chirurgiczne o długim okresie podtrzymania tkankowego są wytrzymałe, ale też elastyczne. Wykonuje się je z polidioksanonu, który sprawia, że tkanka zostaje podtrzymana w 75% do dwóch tygodni od założenia szwów, a 60% po upływie czterech, i 50% po sześciu. Biozgodność sprawia, że są to modele bezpieczne w stosowaniu. Pełne wchłonięcie takich nici następuje po okresie około siedmiu miesięcy. Zaleca się ich stosowanie w przypadku ran o długim okresie gojenia, a więc chodzi o wykorzystanie w chirurgii ortopedycznej i przy operacjach układu sercowo-naczyniowego. Korzysta się z też z nich w przypadku szycia jelita, trzustki, mięśni brzucha, ścięgien, więzadeł.

Informacje do artykułu otrzymaliśmy dzięki madens.pl, który prowadzi sprzedaż produktów takich jak między innymi szwy rozpuszczalne.