×

Obrzęki – o czym mogą świadczyć?

Obrzęki – o czym mogą świadczyć?

73f167da2f627de85587838743e5c9a11200crop600Niejedna osoba wstała po całonocnej zabawie z podpuchniętymi oczami. Podobnie mogą na szaleństwa na parkiecie zareagować nasze nogi. Co jednak w sytuacji, kiedy obrzęki pojawiają się niejako bez przyczyny? O czym mogą świadczyć?

Jakie dolegliwości objawiają się opuchlizną?

Obrzęki są typowe dla następujących dolegliwości:

  • niewydolność krążenia – jednym z pierwszych jej sygnałów jest obrzęk nóg, który obejmuje symetrycznie obie kończyny. Do tego mogą dojść duszności, przyspieszone bicie serca czy nieustanne uczucie zmęczenia;
  • niewydolność nerek – w tym wypadku obrzęk obejmuje nie tylko same nogi i ręce. Bardzo często obejmuje całe ciało. Z czasem do opuchlizny mogą dołączyć trudności z oddawaniem moczu, a w krańcowej fazie choroby całkowite jego zatrzymanie;
  • zatrucie ciążowe – występuje zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży. Oprócz obrzęków pojawia się również bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
  • zakrzepica żylna – w tym wypadku obrzęd obejmuje tylko jedną kończynę. Nie znika nawet po długotrwałym wypoczynku czy moczeniu nóg w chłodnej wodzie. Noga boli, a dolegliwościom towarzyszy bardzo nieprzyjemne uczucie rozpierania.

Przytoczone powyżej dolegliwości zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym lepsze mogą być jego efekty. Zatrucie ciążowe oraz zakrzepica żylna to dolegliwości, które wymagają wręcz natychmiastowej pomocy – jeżeli nie zostanie ona udzielona, może dojść nawet do zgonu, który nastąpi w krótkim czasie.

Co jeszcze mogą sugerować obrzęki?

Jeżeli obrzęk obejmuje kolana, może być sygnałem choroby reumatycznej. Zawsze towarzyszą mu jednak dolegliwości bólowe, które mogą mieć różne nasilenie. W takim wypadku warto udać się do reumatologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Warto również wykonywać samodzielnie masaż opuchniętego miejsca oraz stosować okłady – albo ciepłe, albo zimne (w zależności od indywidualnej reakcji).

Wspomniane na początku obrzęki pod oczami są najczęściej symptomem chorób nerek. Pojawiają się one wtedy, kiedy w organizmie dochodzi do zatrzymania wody. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku pań opuchlizna w tym miejscu zdecydowanie częściej zwiastuje problemy z tarczycą.

Obrzęk piersi w przypadku pań jest jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Często jest to również jeden z pierwszych symptomów ciąży. Warto jednak wiedzieć, że u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną także bardzo często dochodzi do obrzęków piersi. W przypadku PMS najlepszym rozwiązaniem problemu jest znaczne ograniczenie soli przed zbliżającą się miesiączką. W przypadku antykoncepcji warto zapytać swojego ginekologa o zmianę tabletek na inne – być może organizm będzie tolerował je o wiele lepiej.

Miesiączkujące kobiety borykają się często także z opuchlizną brzucha, która pojawia się przed menstruacją. W tym wypadku warto ograniczyć spożycie soli, zacząć się więcej ruszać i stosować okłady na brzuch – ciepłe, ale nie gorące. Idealnie sprawdza się w tym wypadku termofor, który należy owinąć w ręcznik i położyć na brzuchu.