USG dopochwowe – kiedy warto je wykonać?
Należy do jednych z bardziej emocjonujących kobiecych badań. Obawia się go każda pani. Trzeba jednak pamiętać, że USG przezpochwowe, bo właśnie o nim mowa, powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku profilaktycznie. Jest również doskonałą metodą diagnostyczną, która pomaga w wielu wypadkach.
Jak się przygotować?
Przede wszystkim każda kobieta powinna sobie uświadomić, że badanie nie boli. Jest również w pełni bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Nie wymaga także żadnego specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio przed badaniem konieczne jest opróżnienie pęcherza. Dzięki temu badanie jest bardziej wiarygodne.
Badanie lekarz przeprowadza na fotelu ginekologicznym. Na specjalną sondę nakładana jest wykonana z lateksu powłoczka (jeśli jesteś uczulona na lateks, koniecznie powiedz o tym lekarzowi), a następnie dokładnie ją nawilża. Dzięki temu w czasie badania nie występuje bardzo nieprzyjemne dla kobiety tarcie. Następnie sonda wprowadzana jest do pochwy. Z jej pomocą lekarz może dokładnie obejrzeć wszystkie narządy rodne kobiety. Badanie nie jest długie, ale w niektórych przypadkach może przedłużyć się nawet do kilkudziesięciu minut.
Nietypowe krwawienie
Jednym z przypadków, kiedy lekarze ginekolodzy decydują się zlecić USG przezpochwowe, jest nieprawidłowe krwawienie miesięczne. Tyczy się to sytuacji, kiedy:
- nie pojawia się ono wcale;
- trwa ono zbyt długo;
- jest zbyt obfite;
- pojawia się zbyt często.
Za przyczynę takiego stanu rzeczy mogą odpowiadać mięśniaki, polipy znajdujące się na szyjce macicy, a nawet nowotwór. Nie warto więc czekać.
Prawidłowe położenie wkładki antykoncepcyjnej
Wkładka wewnątrzmaciczna to doskonała metoda antykoncepcyjna, na którą decyduje się coraz więcej Polek. Trzeba jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku może ona być stosowana. Niektóre kobiety mają bowiem nietypową budowę anatomiczną, która uniemożliwia zastosowanie tej metody antykoncepcyjnej. W tym wypadku ten rodzaj badania USG pomaga przede wszystkim ocenić dokładnie budowę narządów rodnych kobiety, a kiedy ta pozwoli na założenie wkładki – sprawdzić, czy została ona ułożona we właściwym miejscu.
Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy to przypadłość, która wymaga stałej i regularnej obserwacji. Najlepszą do tego metodą okazuje się być właśnie USG przezpochwowe. Warto dodać, że mięśniaki są bardzo często wykrywane przy okazji tego badania, które zostało zlecone z zupełnie innego powodu. Kontrola jest potrzebna, aby ocenić, czy mięśniaki nie zwiększają swoich rozmiarów. Jeżeli bowiem tak się dzieje, niezbędne jest ich chirurgiczne usunięcie.
Czy badanie jest refundowane?
USG przezpochwowe jest refundowane tylko wtedy, kiedy wykonywane jest w gabinecie lekarskim, który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W prywatnym gabinecie zawsze musimy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów. W zależności od renomy lekarza oraz używanego przez niego sprzętu badanie to kosztuje od około stu do nawet dwustu złotych. Warto jednak pamiętać, że nowocześniejszy sprzęt pozwala na uzyskanie lepszego obrazu.