×

Co szkodzi, a co pomaga naszej wątrobie?

Co szkodzi, a co pomaga naszej wątrobie?

oczyszczanie-watroby-wg-hulda-regehr-clarkWątroba to jeden z ważniejszych organów w naszym ciele. To właśnie ona odpowiada za metabolizowanie szkodliwych produktów przemiany materii, przez nią „przechodzą” wszystkie zażywane przez nas leki. Kiedy zaczyna niedomagać, robi się poważny problem. Dowiedzmy się więc co jej szkodzi, a co ma na nią korzystny wpływ.

Tłuste potrawy

Wątroba bardzo źle znosi ciężkostrawne jedzenie. Chcąc więc zadbać o jej kondycję, unikać należy przede wszystkim:

  • tłustych mięs;
  • potraw smażonych;
  • gotowych dań, które można kupić w sklepach;
  • potraw typu fast food.

Aby wątroba nie zawiodła naszego ciała, warto stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim zamiast tłustych mięs warto jeść te chude. Idealnie sprawdza się tutaj drób (bez skórki!) oraz królik. Świetnym wyborem są również ryby. Do diety warto włączyć również brokuły, które zawierają składniki korzystnie wpływające na proces wydzielania enzymów wątrobowych.

Napoje alkoholowe

Alkohol jest tym, czego nasza wątroba nie toleruje. Spożywanie go regularnie prowadzi do jej stłuszczenia, czyli niebezpiecznego procesu, który może zagrozić nawet naszemu życiu. Warto pamiętać o tym, że proces niszczenia wątroby zachodzi u różnych osób w różnym tempie.

Nadwaga

Stłuszczenie wątroby dotyka również osoby, które borykają się z nadwagą i otyłością. Aby więc zminimalizować ryzyko tego procesu, należy racjonalnie się odżywiać i zażywać ruchu. Zarówno dieta, jak i rodzaj podejmowanej aktywności fizycznej muszą być dostosowane do wieku i możliwości.

Leki

Większość zażywanych przez nas leków metabolizowana jest właśnie przez wątrobę. Jeżeli spożywamy ich duże ilości, wątroba może po prostu nie wytrzymać. Warto pamiętać, że o toksyczności leki decyduje nie tylko częstość zażywania, ale również to, jak dużą dawkę zażyjemy jednorazowo.

Choroby

Wątroba może paść ofiarą tak zwanych żółtych wirusów, do których zalicza się

  • HAV;
  • HBV;
  • HCV.

Wirusem typu A (HAV) zarażamy się, sięgając po skażoną żywność. Najczęściej są to nieumyte warzywa lub owoce. Bardzo łatwo wirus ten przenosi się także przez nieprzegotowaną wodę. W przypadku wirusa typu B (HBV) do zakażenia dochodzi na drodze przygodnych kontaktów seksualnych. Warto jednak pamiętać, że tym rodzajem wirusa możemy zarazić się również, poddając się zabiegom medycznym czy kosmetycznym. Wirus typu C (HCV) przenosi się tylko i wyłącznie przez krew. Wystarczy jednak stosowanie tej samej żyletki do golenia czy użycie chociaż raz tej samej szczoteczko do zębów, aby doszło do zakażenia.

Rośliny dobre dla wątroby

Wątroba bardzo dobrze reaguje na następujące zioła:

  • ostropest;
  • dziurawiec;
  • karczoch.

Decydując się na zażywanie naparu z dziurawca, nie można zapominać, że roślina ta zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Nie należy więc opalać się, a osoby, które muszą przejść się po nasłonecznionych miejscach muszą sięgnąć po krem z wysokim filtrem. Dziurawiec chroni nas przed tworzeniem się kamieni w drogach żółciowych, a ostropest korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne wątroby. Chroni także narząd przed marskością.