×

Siedzenie przy komputerze fatalnie wpływa na nasze zdrowie

Siedzenie przy komputerze fatalnie wpływa na nasze zdrowie

macbook-577758_1280Panuje powszechna opinia, że nasi rodzice i dziadkowie w czasach swojej młodości byli o wiele bardziej zdrowi, niż my. Jedni się z tym zgadzają, a inni polemizują. Uważają oni bowiem, że wtedy ludzie rzadziej chodzili do lekarzy i tym samym mogli chorować nawet o tym nie widząc. Nie ulega jednak wątpliwości, że młode pokolenie rzeczywiście delikatnie mówiąc nie ma końskiego zdrowia. Wiąże się z tym wiele aspektów. Trzeba wiedzieć, że młodzi ludzie jedzą bardzo dużo przetworzonej żywności, której w czasach naszych rodziców i dziadków nie było. A na pewno nie w takich ilościach. Bez wątpienia złe odżywianie to jeden z powodów, dla których młodzi ludzie mają tak poważne kłopoty ze zdrowiem i coraz częściej chorują. Lekarze biją na alarm i twierdzą, że należy się lepiej odżywiać, aby ten proces zahamować. Nie jest jednak łatwo wytłumaczyć dziecku, które lubi chipsy i fast food, że jest to niezdrowe i nie powinno tej żywności spożywać. Jedzenie to jednak nie wszystko. Na pewno nie jest to całe zło. Wydaje się, że poważniejszym przeciwnikiem naszego zdrowia jest po prostu komputer.

Z tym też ciężko się nie zgodzić. Młodzi ludzie przesiadują przed ekranem komputera minimum po kilka godzin dziennie. Są oni przyzwyczajeni do tego, że po lekcjach godzinami surfują po Internecie. Niektórzy rodzice zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, ale też późno wracają do domów po pracy i trudno jest im ten proceder kontrolować. W związku z tym dzieci bez żadnej kontroli czują się bezkarne i godzinami przesiadują przed komputerem. To naprawdę jest niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlaczego tak uważamy? Jest co najmniej kilka powodów. Po pierwsze nadmierne siedzenie przy komputerze bardzo źle wpływa na nasze oczy. Wzrok jest bardzo czułym narządem i trzeba go pielęgnować. Osoby, które codziennie pracują przy komputerze mają z tego tytułu specjalny dodatek. Nietrudno zgadnąć, z jakiego powodu. W końcu ci ludzie narażają swoje zdrowie, a przede wszystkim oczy, co pracodawcy chociaż w jakimś stopniu starają im się zrekompensować. Dzieci, które godzinami surfują po Internecie muszą sobie zdawać sprawę z tego, że ich wzrok prędzej czy później się pogorszy. Na pewno co jakiś czas powinny sobie robić przerwę, aby ich wzrok mógł odpocząć. Dzięki temu oczy będą o wiele mniej podrażnione. Dobrze jest też mieć specjalne krople, które wytwarzają sztuczne łzy.

To jednak tylko jedna strona medalu. Każde dziecko i nastolatek powinno wiedzieć, że siedzenie przed komputerem też bardzo źle wpływa na nasz kręgosłup. Mnóstwo osób nabawiło się wady postawy właśnie przez złą pozycję przyjmowaną przy ekranach komputera. Generalnie siedzenie przy tych urządzeniach jest szkodliwe, ale aby jego skutki były mniej odczuwalne, to należy mieć odpowiednie krzesło i stolik – dostosowane do wzrostu. Dla dobra naszego kręgosłupa też należy co jakiś czas odpocząć od ekranu komputera i rozprostować kości. Najlepiej zaś byłoby wyłączyć komputer i pójść na spacer. To naprawdę kojąco zadziałałoby na stan naszego kręgosłupa.