×

Co jeść przy kłopotach z układem trawiennym?

Co jeść przy kłopotach z układem trawiennym?

stomach-310730_1280Ludzie coraz częściej zmuszeni są chodzić do lekarzy. Mają oni bowiem bardzo różne dolegliwości, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Oczywiście są osoby, które odwiedzają swoich lekarzy rodzinnych z powodu zwykłego … kataru. Przez to osoby z naprawdę gorszymi kłopotami muszą dłużej czekać w kolejkach, a to rzecz jasna także odbija się na stanie ich zdrowia. Niektórych osób nie da się jednak zmienić i z byle błahostką będą one uczęszczały do lekarzy rodzinnych. To nie jest jednak temat tego artykułu. Chcemy się bowiem skupić na osobach, które mają kłopoty z układem trawiennym. Zazwyczaj choroby związane z tym właśnie układem charakteryzują się co najmniej kilkoma objawami. Przeważnie są to zaparcia, biegunki, nadmierne odbijanie czy pieczenie w gardle. Nie da się ukryć, że każda z tych dolegliwości znacząco utrudnia komfort życia. Naprawdę trudno z tym polemizować. Osoby, które mają takie objawy powinny szybko udać się do lekarza. On zaś powinien postawić odpowiednią diagnozę. Czasami może zdarzyć się tak, że ktoś zjadł coś niezdrowego i jego problemy są tylko chwilowe. Częściej jednak te objawy nie biorą się niestety z niczego. Warto mieć to na uwadze i na pewno ich nie bagatelizować.

Lekarz znający wyniki naszych badań powinien określić, co nam dokładnie jest. Często okaże się to dopiero przy okazji drugiej wizyty. Na pierwszej przeważnie lekarz zleci podstawowe badania i te trochę bardziej skomplikowane. Nie można o tym zapominać. Kiedy doktor – zazwyczaj jest to gastrolog, który zajmuje się właśnie chorobami przewodu pokarmowego – będzie już wszystko dokładnie wiedział zaleci nam odpowiednią dietę i wypisze nam leki. Oczywiście medykamenty należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza. Naprawdę nie można zapominać o tej kwestii, bo stan zdrowia może się jeszcze bardziej pogorszyć. Bardziej istotna jest jednak dieta. Jak wszyscy doskonale wiemy odpowiednie żywienie – właśnie przy problemach z układem trawiennym – ma bardzo duże znaczenie. Co zatem powinny jeść osoby mająca tego typu kłopoty?

Przede wszystkim osoby te powinny zrezygnować z wszelkich używek. Alkohol i papierosy na pewno przy tego typu dolegliwościach nie są wskazane. Należy tego szczególnie unikać. Zresztą alkohol w połączeniu z lekami? To naprawdę kiepski pomysł. Poza tym warto jeść produkty lekkostrawne, aby nie zalegały nam długo na żołądku. Bez wątpienia dobre będą lekkie zupy na wywarze, które nie powinny podrażnić błony śluzowej. Lekarze dowodzą, że przy biegunkach dobrym pomysłem jest jedzenie takich rzeczy jak ryż czy marchewka. Z kolei przy zaparciach warto spożywać sałatki z kapusty, suszone owoce czy siemię lniane. Jeśli ktoś ma kłopoty z odbijaniem i pieczeniem w gardle, to najprawdopodobniej ma refluks. W tym przypadku absolutnie nie można spożywać napojów gazowanych, które jeszcze bardziej pogłębiałyby tę dolegliwość. Generalnie przy kłopotach z układem trawiennym zalecane jest picie co najmniej dwóch litrów wody niegazowanej. Wszyscy lekarze potwierdzą, że należy unikać słodyczy, tłuszczu, a spożywać mięsa gotowane na parze czy duszone.