Bezpieczne zażywanie leków
Każdy z nas musi czasem sięgnąć po różne rodzaje leków. Zazwyczaj jednak nie zastanawiamy się nad tym, jak je zażywać, aby było to dla nas bezpieczne. Podpowiadamy o tym pamiętać i na co uważać, aby nie pogorszyć swojego stanu.
Zwracamy uwagę na to, co pijemy
Leki najlepiej popijać zwykła przegotowaną wodą, która powinna być chłodna. W żadnym wypadku nie należy ich popijać wodą gorącą. Unikać należy kawy, napoi energetyzujących oraz coca coli. Są to produkty, które zawierają kofeinę. Może ona wchodzić w groźne reakcje chemiczne z różnymi lekami. Leków nie należy popijać również:
-
kefirem;
-
mlekiem;
-
maślanką;
-
sokami owocowymi.
Przykładem są na przykład leki antyalergiczne, które popite sokiem z grejpfruta bardzo drastycznie podnoszą swoje stężenie we krwi.
Co jemy
Wszystkie produkty, które spożywamy, również wpływają na to, jak daleki są wchłaniane. I tak błonnik, który zawarty jest w produktach pełnoziarnistych, sprawia, że leki przeciwdepresyjne oraz te zawierające w swoim składzie naparstnicę działają o wiele słabiej. Leków przeciwdepresyjnych nie należy również łączyć z produktami, które zawierają tyraminę. Zalicza się do nich:
-
ser pleśniowy;
-
czekoladę;
-
banany.
Takie połączenie sprawi bowiem, że dręczyć zaczną nas wyjątkowo silne bóle głowy. Może również dojść do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a więc zwiększonego ryzyka udaru krwotocznego mózgu. Osoby, które zażywają preparaty z jodem, powinny z kolei unikać:
-
brukselki;
-
fasoli;
-
kapusty.
Są to warzywa, które istotnie osłabiają wchłanianie jodu.
Zioła
Wiele osób bardzo chętnie sięga po zioła, które przecież wywierają wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że również one mogą wchodzić w rozmaite reakcje z lekami. I tak popularny miłorząb japoński, który ma poprawiać naszą pamięć, nasila działanie leków przeciwzakrzepowych. W efekcie może prowadzić do powstawania krwotoków. Wyciągu z czosnku nigdy nie należy stosować razem z antybiotykami. Może on bowiem sprawi, że toksyczne działanie antybiotyków zostanie nasilone. Nigdy nie należy go również zażywać razem z lekami, których zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi. Dziurawiec osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Panie, które nie chcą więc mieć dziecka, nie powinny łączyć tych dwóch rodzajów środków. Niekorzystnie wpływa on także na działanie leków, które zawierają naparstnicę.
Czego z czym nie łączyć?
Trzeba również uważać na połączenia jednych leków z innych. W przypadku antybiotyków należy uważać na leki obniżające ciśnienie oraz te, które wykazują działanie antyhistaminowe. Preparaty, które zawierają żelazo mogą sprawić, że antybiotyk w ogóle nie będzie działał. Trzeba również zachować ostrożność, stosując antybiotyki przy jednoczesnym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Wiele antybiotyków zmniejsza bowiem skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Działanie leków przeciwzakrzepowych nasilają niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz środki, które zawierają w swoim składzie paracetamol. Na takie połączenia trzeba więc również uważać.