×

Czy każde znamię jest niebezpieczne?

Czy każde znamię jest niebezpieczne?

635749800608274420Znamiona mogą mieć różne zabarwienie i kształt. Pojawiają się w wielu miejscach na ciele. Czasami ich wygląd budzi nasz niepokój. Duża część znamion tylko z pozoru wydaje się niebezpieczna, a w rzeczywistości wcale taka nie jest. Diagnozę postawić może jedynie dermatolog. Z pewnością jednak warto wiedzieć, jakie są rodzaje znamion i które z nich koniecznie trzeba pokazać specjaliście.
Jeśli zmiana przypomina wyglądem czerwoną plamkę lub grudkę, to należy do grupy naczyniaków. Pojawiają się one często u dzieci i mają skłonność do powiększania się, ale jednocześnie wiele z nich zanika samoistnie. Naczyniaki u dzieci dzielą się na płaskie i jamiste. Te ostatnie występują zwykle na głowie lub w okolicy ust. Wymagają obserwowania i konsultacji z lekarzem. Jednak rzadko kiedy usuwa się je operacyjnie. Z kolei u dorosłych do znamion tego rodzaju zaliczają się naczyniaki gwiaździste lub starcze. Nie są groźne, ale niektóre osoby decydują się na ich usunięcie.
Na skórze bardzo często pojawiają się też łagodne guzki w postaci wybrzuszenia lub zwisających grudek. Przykład stanowią okrągłe brodawki łojotokowe, które zwykle umiejscawiają się na twarzy oraz na plecach. Warto rozważyć ich usunięcie, jedynie dla estetyki. Zmiany te nie należą do złośliwych, podobnie jak niewielkich rozmiarów włókniaki. To bladoróżowe, zwisające grudki, które rzadko kiedy wymagają usunięcia.
Wiele zmian, jaki mamy na powierzchni skóry należy do grupy znamion barwnikowych. Zaliczają się do nich zarówno małe brązowe plamki, jak i wybrzuszenia przypominające wyglądem brodawki. Niektóre z tych znamion to pieprzyki. Mogą być płaskie lub wypukłe. Chociaż z reguły uważa się je za bezpieczne, wymagają obserwacji. Jeżeli zauważymy, że mają inny odcień niż dotychczas lub urosły, musimy wybrać się do specjalisty na kontrolę. Podobnie należy postępować w przypadku znamion, które dopiero co pojawiły się na skórze. Mają one szczególną tendencję do przemiany w czerniaka. Tylko lekarz może stwierdzić, czy znamię ma charakter złośliwy. W przypadku takiej diagnozy, trzeba poddać się zabiegowi usunięcia. Większe znamiona barwnikowe pokryte włoskami to najczęściej myszki. Z biegiem czasu mogą przerodzić się w zmianę złośliwą, więc dermatolodzy często proponują ich usuwanie.
Bez względu na rodzaj znamienia, powinniśmy ochraniać je przed słońcem, a także nie dopuszczać do tego, by było drażnione ubraniem. Pod wpływem tych czynników nawet początkowo łagodna zmiana może stać się niebezpieczna. Znamiona usuwa się różnymi metodami. Obok tradycyjnego zabiegu chirurgicznego coraz częściej lekarze stosują laseroterapię lub wymrażanie.