×

Jak dbać o kręgosłup?

Jak dbać o kręgosłup?

Bóle kręgosłupa są niezwykle uciążliwą dolegliwością, z którą walczy każdy, kto się z nimi boryka. Jeśli również skarżymy się na niekomfortowe bóle pleców, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad ich przyczyną. Niejednokrotnie zdarza się tak, że to my sami jesteśmy za nie odpowiedzialni, lekceważąc sobie konsekwencje zdrowotne. Warto regularnie dbać o kręgosłup, ponieważ to znacznie wpływa na naszą ogólną kondycję zdrowotną.

Bóle kręgosłupa bardzo często są spowodowane przeciążeniem. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podnoszenie ciężkich przedmiotów może mieć aż taki wpływ na kondycję naszych pleców. Jest szczególnie istotne, gdy musimy zmagać się z ciężarami, bo taki jest charakter naszej pracy. Warto jednak także zaznaczyć, że nawet często podnoszenie do góry dziecka może mieć znamienny wpływ na stan naszego kręgosłupa. Oczywiście nie chodzi tutaj o niemowlęta, ale o dzieci paroletnie, które nierzadko domagają się od rodzica, aby wziął je na ręce. Bez wątpienia istotna jest także pozycja, w jakiej pracujemy. Jeśli na przykład siedzimy przed komputerem zgarbieni, automatycznie krzywimy kręgosłup, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Poprawna pozycja jest bardzo ważna niezależnie od naszego wieku – nie jest prawdą, że tylko dzieci i młodzież muszą jej przestrzegać.

We wzmocnieniu kręgosłupa pomocne okażą się poszczególne ćwiczenia fizyczne. Oczywiście nie powinniśmy ich wykonywać samemu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy robimy to poprawnie. W przeciwnym razie możemy sobie dodatkowo zaszkodzić, dlatego zanim zaczniemy regularnie trenować, musimy pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Najlepiej udać się do lekarza, który podpowie nam, jakie ćwiczenia w naszym przypadku okażą się doskonałym rozwiązaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości będzie mógł on również doradzić, czy na pewno wykonujemy je dobrze. Śmiało możemy zadawać jak najwięcej pytań, ponieważ od prawidłowo wykonywanych ćwiczeń zależy nasze zdrowie.

Przede wszystkim każdy z nas powinien zadbać o prosty kręgosłup, zwracając uwagę między innymi na miejsca, w jakich najczęściej siedzimy. Warto zadbać o krzesło z odpowiednio wyprofilowanym oparciem, dzięki któremu nie będziemy się garbić. Przydatne okażą się także specjalne pasy korekcyjne, które dodatkowo zmuszą nasze ciało do przybrania prawidłowej postawy. Można je kupić w sklepach medycznych, a ich cena na pewno nie okaże się kłopotliwa. Tego typu pasy są używane nie tylko przez dzieci, u których należy wyrobić nawyk prawidłowej postawy, ale także przez dorosłych.

Bez wątpienia bóle kręgosłupa mogą być bardzo kłopotliwe, dlatego każdy z nas powinien im przede wszystkim przeciwdziałać. Pomocne okażą się w tym względzie niektóre ćwiczenia fizyczne czy dodatkowe urządzenia w postaci elektronicznych pasów korygujących, które przypominają nam o zachowaniu odpowiedniej postawy. Należy także zadbać o odpowiedniej jakości krzesło, o które będziemy mogli się swobodnie oprzeć. Jeśli będziemy o tym pamiętać, na pewno szybko przestaniemy narzekać na bóle kręgosłupa.