×

Leki na odbudowę chrząstki stawowej – które wybrać?

Leki na odbudowę chrząstki stawowej – które wybrać?

Wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się różne problemy ze stawami. Mogą one być wynikiem zużywania się chrząstki stawowej, ponieważ jej uszkodzenie bądź osłabienie objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi. Problemy mogą wystąpić również u osób, które intensywnie obciążają stawy, na przykład podczas treningów.

Chrząstka stawowa – co to takiego?

Chrząstka stawowa jest twardą, a zarazem elastyczną tkanką, znajdującą się w obrębie stawowych zakończeń kości – na ich. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie ich ścieraniu. Dzięki temu, że jest ona sprężysta, możliwe jest przenoszenie sił w czasie ruchu. Co więcej, chrząstka stawowa jest w stanie wytrzymać duże obciążenia działające na staw, które występują w czasie ruchów ciała.

Po zakończonym etapie dorastania chrząstka stawowa nie wykazuje już zdolności regeneracji. Co więcej, wraz z wiekiem maleje ilość wody, która stanowi około 65-80% składu chrząstki. Oznacza to, że z biegiem czasu tkanka ta może zacząć się ścierać, wskutek czego na jej powierzchni pojawiają się ubytki, które wywoływane są przez ruch kości w stawie.

Leki na odbudowę chrząstki stawowej

Najskuteczniejsze leki na odbudowę chrząstki stawowej są dostępne w postaci łatwo przyswajalnych suplementów diety. Występują w formie tabletek powlekanych, musujących, kapsułek bądź preparatów w proszku lub w płynie. Takie preparaty w swym składzie najczęściej zawierają kwas hialuronowy, glukozaminę lub/i siarczan chondroityny.

Kwas hialuronowy wpływa na mechanikę stawu. Jego zażywanie ma na celu przywrócenie właściwej ilości kwasu w płynie stawowym. Substancja ta ma również hamujący wpływ względem rozwijającego się procesu zapalnego w stawie. W aptekach kwas hialuronowy występuje w postaci kapsułek. Lek ten dostępny jest również w postaci ampułek do iniekcji – wówczas jest on wstrzykiwany przez lekarza bezpośrednio do chrząstki stawowej.

Glukozamina również w znacznym stopniu przyczynia się do odbudowy chrząstki stawowej. Dodatkowo jej przyjmowanie może zmniejszać odczuwalny ból, przez co stawy są sprawniejsze a codzienne funkcjonowanie bardziej komfortowe. Leki zawierające dobrze przyswajalny siarczan glukozaminy stosowane są przy wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Siarczan chondroityny ma przede wszystkim właściwości mechaniczne. Pozwala to na amortyzowanie sił działających na stawy. Lepsza motoryka to sprawniejsze wykonywanie ruchów. Substancja ta odbudowuje również tkankę łączną oraz ma właściwości wiązania wody, której z biegiem czasu w chrząstce stawowej jest coraz mniej. Ponadto, chondroityna działa przeciwbólowo i poprawia ruchomość stawów. Przyjmowanie siarczanu chondroityny w postaci tabletek ma wysoką skuteczność, ponieważ substancja ta dobrze wchłania się z układu pokarmowego. W aptekach dostępne są liczne produkty, w składzie których znajduje się zarówno glukozamina, jak i siarczan chondroityny. Takie połączenie ma naukowo potwierdzone działanie, jako lek na odbudowę chrząstki stawowej.

Liczne leki na odbudowę chrząstki stawowej dostępne są w aptekach bez recepty. Sięgać po nie powinny nie tylko osoby, które mają problemy ze stawami, odczuwają ból i sztywność, ale także ci, którzy są bardzo aktywni fizycznie. Podczas intensywnych treningów, np. w czasie biegania, występuje duże obciążenie stawów. Stosowanie preparatów na odbudowę chrząstek stawowych pozwoli uniknąć wielu kontuzji. Warto po nie sięgać również w czasie urazów i po nich, aby usprawnić regenerację stawów.