Problemy z kręgosłupem
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na uporczywe bóle kręgosłupa. Są one spowodowane przede wszystkim brakiem ruchu i siedzącym trybie życia. Ludzie coraz mniej ćwiczą, coraz mniej się ruszają. W pracy bardzo często siedzą po kilkanaście godzin przed komputerami i zapominają o tym, że należy robić przerwy i regularnie w ciągu dnia się rozciągać. Odrobina ćwiczeń na pewno zminimalizuje nasze dolegliwości i poprawi nasze samopoczucie.
Do najczęstszych dolegliwości wśród pacjentów, którzy skarżą się na powracające bóle kręgosłupa są m.in. zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa wywołane brakiem ruchu oraz nadwagą. Zmiany te są nieuniknione ale niestety, coraz młodsze osoby zgłaszają się z tym schorzeniem do specjalisty. Inną znaną chorobą kręgosłupa jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, które objawia się zwykle poranną sztywnością oraz bólem w okolicy krzyży. Tej choroby nie da się definitywnie wyleczyć, ale można zadbać o jak najdłuższą elastyczność kręgosłupa i tym samym opóźnić jego całkowite wygięcie i zesztywnienie. Stenoza lędźwiowa może być chorobą wrodzoną, ale niekoniecznie – może pojawić się wskutek urazów, stanów zapalnych, a także zwyrodnienia kręgosłupa. Lumbago natomiast jest dość charakterystyczną chorobą, która objawia się ostrym, nagłym i przeszywającym bólem u dołu kręgosłupa. Pojawia się zwykle przy nadmiernym wysiłku i przeciążeniu kręgosłupa w wyniku którego jeden z krążków może pęknąć lub się wysunąć, uciskając nerwy.
Inną powszechnie znaną chorobą kręgosłupa jest rwa kulszowa. Jest ona bardzo dokuczliwa, gdyż nie tylko dotyka dolny odcinek kręgosłupa, ale dociera aż do kończyn dolnych powodując mrowienie, drętwienie lub bezwładność. Nieleczona rwa kulszowa może prowadzić do poważniejszych powikłań, w tym do zaniku mięśni lub utraty sprawności. Na rwę kulszową bardzo często skarżą się kobiety ciężarne, gdyż uciskany jest kręgosłup i okoliczne nerwy, które wywołują ostry ból. Oczywiście wymienionych chorób można uniknąć dlatego taka ważna jest profilaktyka, odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia oraz regularne ćwiczenia, które poprawią sprawność fizyczną.
W razie wystąpienia wspomnianych dolegliwości stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz odpowiednio dobrane zabiegi rehabilitacyjne, które mają zminimalizować ból oraz poprawić sprawność zmienionych chorobowo miejsc. Pacjenci mogą korzystać z poradni rehabilitacyjnych, które oferują szeroką gamę specjalistycznych zabiegów usprawniających. Wspomniane poradnie zajmują się leczeniem m.in. bólów kręgosłupa oraz stawów, urazów ortopedycznych, a także zmian zwyrodnieniowych. Do celów leczniczych stosuje się m.in. kinezyterapię, która polega na wykonywaniu konkretnych ćwiczeń usprawniających. Pacjenci mogą skorzystać również z masaży leczniczych, hydroterapii czyli kąpieli wirowych, a także krioterapii miejscowej lub całościowej, do której wykorzystuje się niskie temperatury. Wykonywane są także zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego oraz światła, np. okłady parafinowe i laseroterapia miejscowa. W niektórych placówkach stosuje się także elektrolecznictwo.