×

Zalety i wady leczenia prywatnego, oraz standardowego

Zalety i wady leczenia prywatnego, oraz standardowego

office-889884_1280Praktycznie każdy z nas w swoim życiu co najmniej jeden raz miał styczność z lekarzem. Zazwyczaj była to konieczność udania się do lekarza rodzinnego po leki związane z grypą czy przeziębieniem. Niestety są też osoby, które mają dużo poważniejsze dolegliwości, przez które ich normalne życie mocno na tym cierpi. Te osoby niejednokrotnie zastanawiały się czy lepiej iść do lekarza państwowego czy doktora prywatnego. Taki wybór to na pewno nie jest przysłowiowa „bułka z masłem”. Od niego może bowiem zależeć zdrowie i życia danego pacjenta. Obie opcje mają na pewno swoje zalety oraz wady i właśnie to będziemy się starali Wam przekazać w tym artykule.

Bez wątpienia główną zaletą lekarzy państwowych jest to, że wizyty są u nich darmowe. To naprawdę bardzo duży plus dla tych, którzy nie mają pieniędzy na wizyty w prywatnych klinikach. Dzięki temu mogą oni sobie zaoszczędzić na leki. Wiele chorych staje bowiem przed dylematem, w którym muszą wybrać pomiędzy wizytą u prywatnego lekarza, a kupnem leków na daną dolegliwość. Jasne jest to, że lepiej wybrać w takiej sytuacji drugą opcję. Trzeba sobie właśnie zdawać sprawę, że bardzo dużo osób ma kłopoty finansowe i przez to wizyta u lekarza państwowego jest dla nich jedynym ratunkiem.

Chyba nikogo nie zaskoczymy, że minusem wizyt u tych właśnie lekarzy są bardzo długie terminy oczekiwania. Przez to niektórzy pacjenci skarżą się, że ich zdrowie jest w coraz gorszym stanie, a nikt z tym nic nie robi. Niestety w naszym kraju jest to jeden z największych – jak nie największych – kłopotów w lecznictwie. Chorzy z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi muszą czekać nawet kilka miesięcy na wizytę u lekarza. Czasami czas im na to jednak nie pozwala. Jeśli zdrowie zaczyna szwankować coraz bardziej, to muszą oni pożyczyć pieniądze od rodziny czy znajomych i udać się właśnie do lekarza prywatnego. Są bowiem momenty, w których po prostu nie mają już oni na co czekać.

Tak naprawdę lekarz prywatny zazwyczaj może przyjąć już w tym samym tygodniu, w którym pacjent będzie chciał się zarejestrować. To zdecydowany plus. Trzeba też podkreślić, że zazwyczaj lekarze pracujących w klinikach prywatnych mają też nieco większe umiejętności od osób, które pracują w zwykłych polskich szpitalach. Wszak kliniki prywatne starają się, aby w ich szeregach byli tylko i wyłącznie najlepsi specjaliści. Przez to włodarze podejmują rozmowy tylko i wyłącznie z największymi fachowcami. Wskutek tego pacjent – choć musi często niemało zapłacić za wizytę – doskonale wie, że zajmie się nim rewelacyjny lekarz. Nie można też zapomnieć, że wizyta u lekarza prywatnego zazwyczaj może trwać naprawdę długo. Tymczasem do „normalnego” doktora są zwykle gigantyczne kolejki i lekarz chcąc nie chcąc stara się załatwić wszystko jak najszybciej, przez co pacjent może nie załatwić wszystkiego, co by chciał. Zresztą widząc te kolejki też zdaje sobie sprawę, że potrzebujących jest więcej. W związku z tym też nie chce jakoś niepotrzebnie przedłużać danej wizyty. W prywatnej klinice zazwyczaj jest minimum pół godziny na wizytę, także absolutnie nie ma żadnego pośpiechu.