×

Przyczyny drżenia mięśni

Przyczyny drżenia mięśni

Wiele osób ma problemy z drżeniem mięśni. Oczywiście może być to skutek przemęczenia oraz nadmiernego wysiłku fizycznego, a także nadmierną ilością kofeiny. Jednak jeśli nie pijemy dużych ilości kawy oraz nie przemęczamy się i nadal odczuwamy drżenie mięśni to wówczas może to oznaczać większy i znacznie poważniejszy problem. Drżenie mięśni jest zaburzeniem ruchowym. Istotę stanowią tutaj mimowolne, rytmiczne oraz naprzemienne ruchy mięśni, które są ze sobą powiązane. Najczęściej drżą mięśnie twarzy, głosu oraz kończyn dolnych. Czasami zdarzają się także drżenia mięśni głowy oraz rąk. Zdarza się tak, że drżenia są szybkie lub wolne. Mogą pojawiać się zarówno w spoczynku jak i po wykonaniu jakiś określonych ruchów.

 

Jeśli chodzi o przyczyny takiego drżenia to mogą być one przeróżne. Jednym z najczęściej występujących są niedobory witaminowe. Drżenie mięśni może być po prostu spowodowane niedoborem witamin oraz pierwiastków mineralnych. Jednym z najważniejszych pierwiastków, który jest za to odpowiedzialny jest potas, magnez oraz wapń. Są to pierwiastki, które mają największy wpływ na układ mięśniowy oraz nerwowy. Warto wiedzieć także o tym, że drżenie może być spowodowane niedoborem witaminy B. Ta także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Oczywiście nie tylko niedobór witamin może powodować drżenie mięśni. Także nadmiar witamin, a w szczególności witaminy B1 może być tego przyczyną.

Bardzo często przyczyną drżenia mięśni jest nadmierne obciążenie oraz drżenie polekowe. Jeśli chodzi o te pierwsze to pojawia się ono po prostu podczas ćwiczeń lub też bezpośrednio po jakimś większym wysiłku. Nie jest to powód do niepokoju. Oczywiście tylko w przypadku kiedy drżenie jest niewielkie. Jeśli drżenia nie możemy opanować i jest ono bolesne to może ono oznaczać przetrenowanie oraz przeciążenie mięśni. W tym przypadku konieczna będzie długotrwała regeneracja mięśni. Jeśli chodzi o drżenie mięśni polekowe to bardzo często pojawia się ono po długotrwałym zażywaniu jakiś leków oraz substancji. Takie skutki może nieść ze sobą długie zażywanie substancji takich jak amiodaron, cyklosporyna, haloperidol czy kofeina. Często drżenie pojawia się także po odstawieniu alkoholu. W tym przypadku drżenie pojawia się zazwyczaj po dobie lub dwóch po zażyciu ostatniej dawki. Często drżeniu w tym przypadku towarzyszy wysokie ciśnienie oraz przyspieszenie akcji serca.

 

Drżenie mięśni może być także objawem jakiejś choroby. Przede wszystkim może być to choroba Parkinsona. Objawia się ona właśnie drżeniem rąk. Drżenie jest małej częstotliwości. Może powodować także zbliżenie kciuka do palca wskazującego. Chorobę tą można u siebie rozpoznać po tym, że ręce będą drżały w momencie, kiedy będą swobodnie leżały na kolanach. Drżenie może także oznaczać padaczkę. Niektórym osobom padaczka kojarzy się z drżeniem całego ciała. Jednak tak naprawdę może to być tylko drżenie niektórych części ciała. Drżenie mięśni może oznaczać także pląsawicę Huntingtona. Są to drżenie, drgawki. Chorobie tej towarzyszyć będzie także postępująca utrata pamięci oraz zaburzenia umysłowe.