×

Co warto wiedzieć o nerkach?

Co warto wiedzieć o nerkach?

Scyntygrafia-nerekNerki są niewielkie w porównaniu z innymi narządami. Pełnią jednak wiele istotnych dla organizmu funkcji.
Ich rola nie ogranicza się tylko do oczyszczania krwi ze zbędnych produktów przemiany materii. Prawidłowa praca nerek sprzyja zachowaniu równowagi hormonalnej organizmu oraz odpowiedniego poziom elektrolitów.
To niezwykle ważny organ, bo gdy niedomaga, szybko odbija się to na funkcjonowaniu pozostałych narządów.
Dlatego właśnie o nerki trzeba dbać, zanim pojawią się problemy. Nie zawsze jednak wiemy co robić, by im nie szkodzić. Zbyt często wierzymy też w przypadkowo zasłyszane informacje na temat nerek, które nie zawsze są zgodne z prawdą.
Przewlekła niewydolność nerek to schorzenie poważne. Stopniowo przestają one wówczas pełnić swoje funkcje, co bezpośrednio zagraża życiu. Duży problem stanowi fakt, że choroba ta może wiele lat przebiegać w ukryciu. Bywa, że objawia się jedynie przewlekłym zmęczeniem, o które obwiniamy przepracowanie i wieczny brak snu, ale prawie nigdy stan nerek. Ich przewlekła niewydolność wywołuje anemię, która to przejawia się właśnie uczuciem ciągłego wyczerpania. Dlatego tak ważne jest, by wykonać podstawowe badania krwi, gdy zbyt często skarżymy się na zmęczenie, a nie wiemy jaka może być przyczyna tego stanu.
Tymczasem wiele osób lekceważy badania kontrolne, bo uważa, że nic im nie dolega. Jednak przeprowadzone raz do roku mogą nas ochronić przed wieloma poważnymi chorobami, o których przebiegu nie mamy pojęcia. To, w jakim stanie są nasze nerki, można stwierdzić już na podstawie wyniku badania moczu. Problemy sygnalizuje między innymi obecność białka czy glukozy.
Dla niektórych zaskakujący wydaje się fakt, że nerki mało kiedy bolą. Tak rzeczywiście jest. Gdy dokucza nam ból umiejscowiony w dolnej części pleców, zwykle błędnie przypisujemy go nerkom. O wiele częściej wywołują go schorzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub dysku.
Niektóre choroby, z jakimi się zmagamy, również mogą niekorzystnie wpływać na pracę nerek. Do takiej sytuacji dochodzi szczególnie wtedy, gdy nie wiemy, że jesteśmy chorzy lub z różnych przyczyn źle się leczymy. Przykładem może być nieleczona cukrzyca. We krwi utrzymuje się wtedy wysoki poziom cukru, co szkodzi nerkom. Skutkiem jest cukrzycowa choroba nerek, która ostatecznie prowadzi do ich niewydolności.
Niekiedy zła dieta połączona z wypijaniem małej ilości płynów może przyczynić się do tego, że w nerkach powstaną kamienie. Rozpowszechniło się przekonanie, że nie potrzeba zabiegu, by je usunąć, bo można to zrobić z wykorzystaniem metod naturalnych. Niestety, nie jest to zgodne z prawdą. Gdy kamienie są małe, lekarz zaleca zmianę diety oraz przepisuje leki, które zahamują ich wzrost. W przypadku dużych złogów w grę wchodzi jedynie zabieg. Współcześnie stosuje się wiele metod usuwania kamieni, a wśród nich dominuje laparoskopia, laser i fala uderzeniowa.
Osoby, które cierpią na dolegliwości związane z nerkami, muszą dbać o właściwy sposób odżywiania. Nie każda dieta będzie dla nich odpowiednia. Z pewnością powinny unikać modnych ostatnio diet wysokobiałkowych. Zwiększona ilość białka w pożywieniu obciąża nerki. Nie stanowi to problemu w przypadku osób zdrowych. Z kolei u chorych dieta białkowa może doprowadzić do zatrucia organizmu, bo nerki nie są w stanie uporać się z usunięciem toksyn, które powstają w wyniku przemiany białek w organizmie.
Zbyt często nerkom przypisujemy tylko jedną funkcję, polegającą na oczyszczaniu krwi. Jednocześnie zapominamy, że od ich prawidłowego funkcjonowania zależy w dużej mierze nasze zdrowie i dobre samopoczucie.