×

Wybór odpowiedniego specjalisty

Wybór odpowiedniego specjalisty

Znalezienie odpowiedniego specjalisty, który będzie nas leczył, to jedno z ważniejszych i trudniejszych zadań stojących przed każdym chorym. Oczywiście w przypadku lekarza pierwszego kontaktu, wybór tych jest w miastach bardzo duży, chociaż naturalnie większość osób kieruje się bliskością do danej przychodni, w której lekarz przyjmuje. Jeśli jednak w dużym mieście pracuje tylko kilku naprawdę renomowanych i uznanych pediatrów, większość rodziców przy nawracającym i nieustępliwym problemie ze zdrowiem dziecka decyduje się na podróż do najlepszego możliwego fachowca. Renoma i opinia ma w świecie medycznym bardzo wielkie znaczenie – zarówno dla lekarzy pracujących w publicznej opiece, jak i tych prywatnie przyjmujących pacjentów, sposób rozwiązywania ich problemów zawsze jest rozpowszechniany.
Pacjenci między sobą, a także za pomocą Internetu, bardzo aktywnie informują o tym, jak zostali potraktowani czy leczeni. Jednak ze względu na to, że do lekarza pierwszego kontaktu chodzi się ze zdecydowanie mniejszymi problemami – z powodzeniem u każdego otrzyma się stosunkowo dobrą pomoc. O wiele gorzej wygląda sytuacja tych poważnie chorych, którzy wymagają szpitalnego i bardzo intensywnego leczenia. Wszelkiego rodzaju operacje czy skomplikowane rehabilitacje, to specjalność odpowiednich klinik i szpitali, które dysponują zdecydowanie lepszym zapleczem, infrastrukturą, ale także kadrą. Doświadczenie pracowników w przeprowadzaniu konkretnej operacji czy stosowaniu danej metody leczenia farmakologicznego ma kolosalne znaczenie przy ocenie szans danego pacjenta do przeżycia i wyjścia w zdrowiu ze szpitala.
Dlatego tak często świadomi pacjenci, którzy mają możliwość dostania się nawet prywatnie do takiego doświadczonego i znanego w całym kraju specjalisty, korzystają z tej możliwości skwapliwie. To sprawia, że zawód lekarza nadal jest niesamowicie prestiżowy i przy odpowiednim traktowaniu swoich pacjentów oraz stałym podnoszeniu własnych kwalifikacji i dokształcaniu się, odniesienie sukcesu finansowego i poprowadzenie wybitnej kariery nie jest niczym szczególnym. W świecie lekarzy jak w mało której profesji szalenie istotne jest stałe pozyskiwanie nowych wiadomości, czytanie specjalistycznej pracy i przeglądanie informacji, chociażby o nowych eksperymentalnych metodach leczenia, preparatach i metodach operowania.
Oczywiście medycyna to bardzo szerokie pole i dlatego powstało tak wiele specjalizacji, by każdy lekarz mógł skupić się na konkretnym wycinku tej nauki i osiągnąć w niej absolutnie mistrzowski poziom. Nawet jeśli ktoś nie jest w stanie samodzielnie wymyśleć i opracować nowej metody leczenia, z pewnością w innym miejscu świata ktoś właśnie nad takimi rozwiązaniami pracuje. A gdy tylko udaje się jakiemuś zespołowi opracować nowe rozwiązanie, natychmiast dochodzi do międzynarodowej publikacji i wszystkie pozostałe ośrodki mające możliwości techniczne i kadrowe do przeprowadzenia takiego zabiegu, mogą swobodnie korzystać z opracowań i wyników zagranicznych kolegów.